חדשות

רשלנות רפואית: מעל 4,000 ''אירועים שאסור שיתרחשו'' בחדרי הניתוח בארה"ב

ניתוח נתונים מ-20 השנים האחרונות העלה כי מדי שנה מתרחשים בחדרי ניתוח בארה"ב מעל 4,000 מקרים של טעויות רשלניות. הפיצויים עקב תביעות על רשלנות רפואית של מנתחים הסתכמו ב-1.3 מיליארד דולר

כתב העת Surgery דיווח בשבוע שעבר כי מדי שנה מתרחשים בבתי החולים ברחבי ארה"ב 4,044 אירועים בממוצע שניתן להגדירם כ"רשלנות רפואית". "וול סטריט ג'ורנל" ובעקבותיו שאר כלי התקשורת בארה"ב הדגישו כי בין השנים 1990 ל-2010 תועדו "אירועים שאסור שיתרחשו" בחדרי ניתוח. יותר מ-9,744 תביעות על רשלנות רפואית הסתיימו בפיצויים למטופלים – הוצאה המסתכמת ביותר מ-1.3 מיליארד דולר. ב-6.6% מהמקרים מדובר במנותחים שמתו, ב-32.9% מהמקרים נותרו המטופלים עם פציעה או פגיעה לצמיתות וב-59.2% עם פגיעות זמניות. הממצאים מבוססים על ניתוח נתונים לגבי יותר מ-80 אלף אירועים חמורים שהתרחשו בבתי החולים.

מעל 4,000 טעויות מנתחים בארה"ב מדי שנה (אילוסטרציה)

מעל 4,000 טעויות מנתחים בארה"ב מדי שנה (אילוסטרציה)

על-פי הערכה לפחות 39 פעמים בשבוע משאיר מנתח בטעות מתוך רשלנות אביזרים רפואיים זרים בתוך גופם של מנותחים, כמו ספוגים, מטליות וכלי ניתוח. כמו כן, בכ-20 מקרים בשבוע מנותחים מטופלים בטעות באיברי גוף אחרים מכפי שהיו אמורים להינתח.

על הנתונים הללו הגיב הרופא הפרופסור לכירורגיה מארטי מקרי (Marty Makary) בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס: "יש טעויות בלתי נמנעות בתחום הרפואה והבריאות, למשל שיעור הדלקות כנראה לעולם לא ירד ל-0, גם אם כל אחד יעשה את הכול באופן נכון ומושלם. אבל האירועים הנ"ל באופן מוחלט ניתנים למניעה".

רוב האירועים החמורים בחדרי ניתוח התרחשו בעת טיפול בחולים בשנות ה-40 המאוחרות שלהם. בשליש מהמקרים מדובר במנתחים מאותה קבוצת-גיל כמו המנותחים שלהם. ב-62% מהמקרים שבהם המנתחים נשאו באחריות לאירועים החמורים הם היו מעורבים ביותר ממקרה חריג אחד מהסוג הזה.

לדיווח המלא

נושאים קשורים:  חדשות,  משפט,  רשלנות רפואית,  כירורגיה
תגובות
פרופ' מיכאל לוי
04.04.2013, 18:17

מה מספר "האירועים שאסור שיתרחשו " בחדרי הניתוח בישראל?

יואל דונחין
30.05.2013, 18:23

מוטב לא להשתמש במומח המוטעה רשלנות בנושא השארת גופים זרים בגוף מנותח. זו מערכת מורכבת מאוד ובה עבודת צוות רב משתתפים . הסיכוי לטעות נמוך ויש לשים לב שמבוצעים יוצר ממליון ניתוחים ושיעור השארת גופים נמוך , נמוך יותר מכל מערכת מורכבת אחרת .

השארת פד או מכשיר אינה נובעת מרשלנות . היא נובעת מהיותנו בני אדם הטועים בספירה רבת פריטים ,
ההתלהמות שינה מתאימה לבטאון של רופאים - היא שייכת לעורכי הדין ולעיתון שלא מביא את התמונה .
חבל