דעות

למגן מיד את בית החולים ברזילי

לפני שיהיה מאוחר מדי, יש להקצות את הכספים הדרושים למיגון בית החולים ברזילי ולא להסתמך על תרומות שאולי יגיעו לבית החולים למטרה זו

מיגון בית החולים ברזילי היה בכותרות בשנים האחרונות. הצורך במיגון חדר המיון, חדרי הניתוח, מחלקות הרנטגן, מחלקת הילדים וחדרי הלידה ברור ומובן לכל אחד, בוודאי בימים אלה. אפיזודת הקברים בחצר בית החולים חלפה, עם משקעים כאלה ואחרים בשני הצדדים, ולכאורה, לאחר שניתן האישור, היה בית החולים אמור להיות ממוגן מזמן.

ולא היא. הבנייה בחצר בית החולים באשקלון מדשדשת. חלפו 4 שנים מאז מבצע עופרת יצוקה, עת חודד הצורך במיגון בית החולים, אך הגענו למבצע עמוד ענן לא מוכנים. הטילים נחתו על אשקלון בזמן מבצע "עמוד ענן" כל כמה שעות, חלקם פגעו בבניינים סמוכים לבית החולים, ואף קרוב מאוד למבנה חדרי הלידה.

העובדה שלא נחת טיל על המבנה הלא ממוגן של בית החולים היא בגדר הסתברות סטטיסטית לחלקנו, או בבחינת נס לאחרים. למרות הפחתת התפוסה והפעילות האלקטיבית בבית החולים בימי המבצע, עשו הנהלת בית החולים והצוותים הרפואיים שמיניות באוויר כדי להעביר פעילות הכרחית לאתרים ממוגנים שאינם מותאמים לטיפול בחולים, ועבדו בתנאים לא תנאים.

העובדה שלא נחת טיל על המבנה הלא ממוגן של בית החולים היא בגדר הסתברות סטטיסטית לחלקנו, או בבחינת נס לאחרים

בדיון מעקב שהתקיים בוועדה לביקורת המדינה בכנסת בפברואר 2012, פרסו נציגי משרד הבריאות ומשרד האוצר את תחזית התקדמות הבנייה. נמסר שהקמת שלד המבנה הממוגן תסתיים לקראת סוף 2012. המסגרת התקציבית ל-2013 עדיין לא הוגדרה בעת ההיא. יחד עם זאת, התברר שהתכנון התקציבי להשלמת פרויקט המיגון, מתבסס רק בחלקו על תקציב משרד הבריאות, והשאר תלוי בתרומות שיגויסו על ידי גורמים שונים ובכללם הנהלת בית החולים.

המקור התקציבי למיגון בית החולים באשקלון אינו מובטח אם כן, וחלקו, באופן אבסורדי, תלוי בתרומות, כאשר בה בעת מתקצבת הממשלה הקמת בית חולים חדש באשדוד ב-600 מיליון ₪ (שעל פי דעת מומחים אינו נדרש במיקום גיאוגרפי זה), סכום כפול מהנדרש למיגון חדר המיון, חדרי הניתוח, וחדרי הלידה באשקלון.

השימוש בתרומות במערכת הבריאות מוכר וידוע. בתי החולים לילדים שניידר וספרא הם דוגמאות לשיפור משמעותי בתשתיות מערכת האשפוז שהתאפשר בזכות תרומות משמעותיות של נדבנים, שהביאו ברכה רבה לחולי ישראל.

אולם מיגון בית חולים הנמצא בטווח טילים הוא משימה לאומית מדרגה ראשונה, ואין להתנות את השלמתה בגיוס תרומות. אסור להשלים עם התנהלות חסרת אחריות שכזו ולהזניח את בית החולים באשקלון, הנדרש לעמוד הכן ולשרת אוכלוסייה המונה מעל 500,000 תושבים, בעתות שלום כמו גם בשעת משבר, כפי שחווינו בימים האחרונים.

לפני שיהיה מאוחר, ולפני שתקום ועדת חקירה לבירור המחדל, אנא התעשתו, שחררו את הכספים, ואפשרו לפועלים לעבוד יום ולילה ולהשלים את מיגון בית החולים ברזילי.

נושאים קשורים:  דעות,  מיגון בתי החולים,  תרומות לבתי חולים,  המרכז הרפואי "ברזילי"
תגובות