דלקת מפרקים שגרונית

השפעת נוקשות המפרקים בבוקר על איכות החיים של חולי דלקת מפרקים שגרונית

נמצא כי תפקוד בוקר לקוי השפיע על 84% מכלל המגיבים בסקר, על 98% מתוך החולים שסבלו מנוקשות בוקר חמורה ועל 56% מאלה שסבלו מנוקשות בוקר קלה

בסקר אירופאי מקיף ועדכני (Int. J. Clin. Reumatol 2012) נמצא כי תפקוד בוקר לקוי, הנובע מנוקשות וכאבי מפרקים משפיע על איכות החיים של חולי דלקת מפרקים שגרונית וכן על הפעילות היומיומית ועל יכולת העבודה שלהם.

הסקר, אשר נערך ב-11 מדינות אירופאיות, כלל 608 חולי RA בני 18–65, אשר סבלו מתפקוד בוקר לקוי הנובע מנוקשות מפרקים ומכאב לפחות 3 פעמים בשבוע. החולים שהשתתפו בסקר נשאלו לגבי השפעת נוקשות המפרקים ותפקוד הבוקר הלקוי שלהם על ביצוע מטלות שונות כגון: קימה מהמיטה, צחצוח שיניים, כניסה לאמבטיה ולמקלחת, ייבוש הגוף והשיער, לבוש והכנת ארוחת בוקר.

דלקת מפרקים שגרונית (אילוסטרציה)

דלקת מפרקים שגרונית (אילוסטרציה)

נמצא כי תפקוד בוקר לקוי השפיע על 84% מכלל המגיבים בסקר, על 98% מתוך החולים שסבלו מנוקשות בוקר חמורה ועל 56% מאלה שסבלו מנוקשות בוקר קלה (p<0.05). רק שליש מהחולים בסקר היה מסוגל לבצע מטלות בוקר הדורשות תנועה. תפקוד הבוקר היה לקוי יותר ככל שנוקשות הבוקר הייתה חמורה יותר (p<0.05).

תפקוד בוקר לקוי השפיע אף על יכולת העבודה של 74% מתוך 271 עובדים, על 79% מאלו שסבלו מנוקשות בוקר חמורה ועל 50% מאלו שסבלו בנוקשות בוקר קלה (P<0.05).

מקור:

http://www.futuremedicine.com/doi/abs/10.2217/ijr.12.62

נושאים קשורים:  דלקת מפרקים שגרונית,  פרדניזון,  לודוטרה,  מחקרים
תגובות