חדשות

משרד הבריאות מזהיר מפני שימוש במדבקות הארקה לדיאתרמיה שאינן תקינות

תקלה שנתגלתה במדבקות בחדר ניתוח בשיבא הובילה להנחיה לעצור את השימוש במדבקות הארקה ולבדוק את תקינותן לפני כל שימוש בחדר ניתוח

בעקבות בעיה במדבקות הארקה למכשירי דיאתרמיה שהתגלתה במרכז הרפואי שיבא, פרסם משרד הבריאות אתמול (יום ג') הודעה מיוחדת, ולפיה מדבקות ההארקה למכשירי הדיאתרמיה אינן תקינות.

דיאתרמיה היא מכשיר לצריבה חשמלית לשם הפסקת דימומים מרקמות במהלך ניתוחים. כדי למנוע התחשמלות של המנותח בעת השימוש בדיאתרמיה, מחברים למכשיר מדבקת הארקה המודבקת על החולה. בעת השימוש, מדבקת ההארקה נותנת אינדיקציה: כאשר ההארקה תקינה נדלקת נורית ירוקה וכאשר היא איננה תקינה נדלקת נורית אדומה.

במרבית בתי החולים, מדבקות ההארקה של הדיאתרמיה מיוצרות על ידי חברה שונה מזו שמייצרת את הדיאתרמיה עצמה. במשלוח האחרון שהגיע לישראל נתקבלו מדבקות הארקה עם מחבר (קונקטור) לא תקני. כתוצאה מכך, הדיאתרמיה לא זיהתה את מדבקת ההארקה, ולא ניתנה אינדיקציה לגבי תקינות ההארקה.

טכנאי בחדר הניתוח בשיבא זיהה מיד את התקלה, עוד בטרם נעשה שימוש בפריט, וכך מנע את השימוש בו. דיווח על התקלה הועבר למשרד הבריאות. משרד הבריאות מסר כי מכיוון שלא ניתן לדעת אם יש או אין הארקה תקינה במשלוחי המדבקות הללו, השימוש בהן אסור.

משרד הבריאות דיווח על המקרה לכל בתי החולים. ההנחיה היא לבדוק שמדבקות ההארקה המתכלות אכן מתאימות לדיאתרמיות המצויות בבית החולים, ולוודא שההארקה תקינה באמצעות הנורית הירוקה. אין להסתמך רק על כך שלא נדלקת נורית אדומה.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  כירורגיה,  דיאתרמיה,  הארקה
תגובות