טראומה

הוריקן סנדי – השפעות בתחום הנפש

סיכום המלצות לגבי טיפול בתחלואה נפשית הנגרמת עקב אסון טבע

28.11.2012, 15:11

ב-22 באוקטובר הוחלט במרכז ההוריקנים הלאומי בארה"ב לקרוא למערכת טרופית מאוחרת בשם "סנדי". "סנדי" התגברה בקריביים, והמשיכה בעצמה הולכת וגוברת לעבור מעל ג'מייקה, מזרח קובה איי הבאהמה והאיטי, והשפיעה על חיי מליונים. היא פגעה בחיי אדם (100 הרוגים בפורטו ריקו), ברכוש (אלפי בתים הרוסים) והסבה נזק כלכלי שהתבטא בעד 2 מיליארד דולר בקובה. זרם אוויר מהקוטב גרם להתקדמותה של "סנדי" אל החוף המזרחי, שם פגעה בניו ג'רזי, לונג-איילנד וניו יורק. לפי ההערכות 60 מליון איש בארה"ב הושפעו מהסופה, שגרמה למותם של 113 אמריקנים, להרס של 200,000 בתים, להפסקת חשמל, להצפה של מנהרות הרכבת התחתית בניו יורק, לפגיעה ברשתות התקשורת, להרס בתים, למחסור חריף בדלק, במזון ובמצרכים בסיסיים, ולנזק כלכלי של 50 מליארד דולר – אסון הטבע ה"יקר" ביותר פרט להוריקן קתרינה. בסקירה זו מסכמים המחברים את הידע הרב שנצבר במשך 20 השנים האחרונות לגבי טיפול בהשפעות נפשיות של אסונות טבע.

הוריקן סנדי 2012 (מקור צילום: ויקיפדיה)

הוריקן סנדי 2012 (מקור צילום: ויקיפדיה)

ההשפעות הנפשיות קשורות כמובן לעצמת החשיפה לאסון. מובן כי אצל מי שנפגע בעצמו, או שנחשף לפציעה או למוות של הקרובים לו הסיכון לפגיעה נפשית מוגבר. גם מי שחווה העתקה ממקום מגוריו ואבדן רכוש חשוף להפרעות נפשיות.

ההשפעה הנפשית השכיחה ביותר היא PTSD, אך גם מצוקה כללית, חרדה והפרעות נפשיות אחרות עלולות להופיע לאחר חשיפה לאסון. נמצא כי שכיחות PTSD לאחר אסונות טבע נמוכה יותר מאשר לאחר אסונות מעשה ידי אדם או אסונות טכנולוגיים. הרוב המוחלט של האוכלוסייה יחווה השפעה מינימלית על הבריאות הנפשית, ויפגין עמידות תוך שימוש במנגנוני התמודדות והסתגלות חיוביים במצב קיצוני.

האתגרים העיקריים בטיפול בכלל האוכלוסייה בהיבט הנפשי הם זיהוי מוקדם של אנשים שנחשפו לאסון בעצמה גבוהה, בעיקר אלו הנמצאים בסיכון מוגבר מיד לאחר החשיפה, התערבות במקרים ספציפיים שבהם מתפתחים תסמינים פסיכיאטריים מוקדמים לאחר החשיפה ושבהם קיים סיכון מוגבר לפגיעה ארוכת טווח, ובהמשך, טיפול במקרים שבהם התפתחה פגיעה ארוכת טווח.

הקבוצות שנמצאות בסיכון מוגבר לפגיעה נפשית הן נשים, ילדים, קשישים, נכים ואנשי מקצוע הנמצאים בין המגיבים הראשונים לאסון במסגרת כוחות החילוץ וההצלה. השיטות המומלצות למניעת פגיעה נפשית הן קידם תחושת בטיחות, הרגעה של חרדה ועוררות נפשית מוגברת, הגברת תחושת היעילות האישית והקולקטיבית, עידוד תמיכה חברתית וקשר עם אחרים, וקידום תקווה לעתיד. שימוש באסטרטגיות אלו יכול להקל על הפגיעה התפקודית ולהפחית את הסיכון לתחלואה פסיכיאטרית בעתיד.

כאשר תסמיני PTSD נמשכים מעבר לחודש לאחר החשיפה, דרושה התערבות ממוקדת בטראומה על מנת לטפל בתסמינים כגון מחשבות טורדניות, הימנעות, הפרעות שינה, סיוטים ובהלה. התערבויות כגון CBT, שבמהלכן נעשית חשיפה הדרגתית ממושכת לזכרונות מהאסון, נמצאה יעילה בטיפול בתסמיני PTSD בטווח הבינוני ובטווח הארוך.

המחברים מסכמים כי יש דפוסים מתועדים היטב של תחלואה נפשית לאחר חשיפה לאסון וכי יש צורך בתגובה מוקדמת שמטרתה זיהוי מטופלים בסיכון גבוה והתערבות מותאמת.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקור:

Neria and Shultz.; Mental Health Effects of Hurricane Sandy Characteristics, Potential Aftermath, and Response, JAMA. 2012 Nov 16:1-2 [Epub ahead of print]

נושאים קשורים:  טראומה,  PTSD,  סנדי,  אסון טבע,  אסון,  מחקרים
תגובות