סרטן

הגברת שיעור ביצוע בדיקות סקר: במקום נסיונות שכנוע - הציגו יותר מידע

בקמפיינים לעידוד בדיקות סקר משתמשים בטכניקות שכנוע שונות על חשבון הצגת מידע מבוסס. יש לשנות את הגישה ולאפשר לחולים לקבל החלטה מודעת לגבי הבדיקות

15.11.2012, 15:48

במשך זמן רב מתייחסים ארגוני בריאות הציבור, איגודים מקצועיים, קבוצות מטופלים וקלינאים לבדיקות סקר כאל דרך פשוטה ובטוחה להציל חיים. פרסומים לעידוד בדיקות סקר תורמים לכך, ועל מנת להגביר את שיעור ביצוע בדיקות הסקר, נעשה בהם שימוש בטכניקות שכנוע כגון אשמה, פחד, ותחושת אחריות אישית. טכניקת שכנוע שכיחה היא יצירת תחושת פגיעות ואז "הצעת תקווה" באמצעות בדיקת הסקר. גם הסיכון וגם התועלת שבבדיקה מוצגים בצורה מוגזמת במקרים רבים. דוגמאות לכך הן  מסע פרסום משנות ה-70 לעידוד ממוגרפיה מטעם ה-american cancer society, שבו נטען כי "אם עדיין לא עברת ממוגרפיה, ייתכן שצריך לבדוק לא רק את השדיים שלך", ומודעה בניו יורק טיימס מטעם בית חולים מוביל שבה נכתב "סימני האזהרה המוקדמים לסרטן המעי הגס: אתה מרגיש נפלא, יש לך תיאבון בריא, אתה רק בן 50” (כאשר למעשה הסיכון של אדם בן 50 בארה"ב לפתח סרטן המעי הגס תוך 10 שנים עומד על 6:1,000).

מבחנות לבדיקות (אילוסטרציה)

מבחנות לבדיקות (אילוסטרציה)

מודעות וקמפיינים אלו הם כלים שיווקיים, שנעשה בהם שימוש במסר קליט על חשבון מידע שקוף וברור. גישה זו הייתה יכולה להיות מוצדקת אם בדיקות הסקר לא היו כרוכות בנזק לנבדק. אין ספק שבדיקות סקר שנמצאו יעילות מונעות חלק מהתמותה מסרטן, אולם יותר ויותר מחקרים מעידים גם על נזק שנגרם כתוצאה מבדיקות אלו – חרדה ועיבוד מיותרים עקב ממצאים חיוביים שגויים וכן אבחון יתר (אבחון מקרים שלא יגיעו לעולם לביטוי קליני) הגורר עיבוד וטיפול מיותרים. לפיכך, יש להתקדם מעבר לגישת ה"שכנוע" ולאפשר למטופלים לקבל החלטה מודעת.

דף מידע חדש מטעם ה-NCIי(national cancer institute) בארה"ב לגבי בדיקות סקר לאיתור סרטן הריאה מנסה לפעול בגישה כזו. מדובר בדף מידע המציג את המידע לגבי בדיקת סקר לאיתור סרטן הריאה באמצעות בדיקת low dose CT, שהתקבל ממחקר NSLT, באופן ברור, באמצעות טבלה המציגה הבדלים בסיכון המוחלט ולא סיכונים יחסיים (על מנת להימנע מהגזמה בהצגת התועלת שבבדיקה). כמו כן מודגש כי הדרך הטובה ביותר למנוע סרטן ריאה היא להימנע מעישון, וכי יש לבצע את הבדיקה במרכזים רפואיים מנוסים על מנת להגיע לתועלת שנראתה במחקר.

דף המידע אינו דן באפשרות של אבחון יתר, אך הוא מציג את האפשרות לנזק עקב תוצאה חיובית שגויה. באמצעות פרסומו מנסה ה-NCI לשנות את הגישה לגבי בדיקות סקר ולתמוך בקבלת החלטה מודעת של המטופל. המחברים מקווים כי דפי מידע נוספים לגבי בדיקות סקר נוספות ייכתבו באופן שיתמוך במטופלים בקבלת החלטה מודעת ולא ישכנעם לעבור בדיקה מסוימת.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקור:

Woloshin et al. ;Cancer Screening Campaigns — Getting Past Uninformative Persuasion, N Engl J Med. 2012 Nov;367(18):1677-9

לדף המידע

נושאים קשורים:  סרטן,  בדיקת סקר,  החלטה מודעת,  מחקרים
תגובות