חדשות

משרד הבריאות העביר לידיו את ניהול ההוסטל הסיעודי "נווה יעקב"

המשטרה פשטה על המקום ועיכבה לחקירה מעל 70 מתוך 100 העובדים, ביניהם רופאים ואנשי צוות רפואי וסיעודי

משרד הבריאות העביר לידיו את ניהול ההוסטל הסיעודי "נווה יעקב" (אילוסטרציה)
משרד הבריאות העביר לידיו את ניהול ההוסטל הסיעודי "נווה יעקב" (אילוסטרציה)

משרד הבריאות העביר לידיו את הניהול של ההוסטל הסיעודי הפרטי "נווה יעקב" בפתח-תקווה. המשטרה פשטה אתמול (יום ד') על ההוסטל ועיכבה לחקירה כ-70 מבין 100 עובדי המוסד, ביניהם מנהלים, רופאים ואחיות. רוב המעוכבים הם אנשי צוות ועובדים זוטרים. המהלך שבו נקטה המשטרה נועד בשלב זה למנוע תיאום עדויות. כן נטלה המשטרה מסמכים ורכוש.

בהודעה שמסר משרד הבריאות נאמר כי "בעקבות תלונות על אלימות כלפי מטופלים במוסד הרפואי הפרטי הזה, החליטה פסיכיאטרית מחוז המרכז כבר באפריל 2012 להגיש תלונה במשטרה. מאז ביצע משרד הבריאות ביקורות תכופות כולל ביקורות פתע. היום הגיעו פסיכיאטרית מחוז המרכז, פסיכיאטרים מהאגף לבריאות הנפש ומבתי החולים באר יעקב, לב השרון ואברבנאל, וכן צוותי בקרה מלשכות הפסיכיאטרים של משרד הבריאות, אנשי צוות סיעודי, עובדים סוציאליים, מרפאות בעיסוק וצוות כוח עזר - כדי להחליף את הצוות הקבוע שהועסק במוסד ועוכב לחקירת המשטרה. צוות משרד הבריאות מיידע את משפחות המטופלים".

משרד הבריאות העביר לידיו את ניהול ההוסטל הסיעודי "נווה יעקב" (אילוסטרציה)

משרד הבריאות העביר לידיו את ניהול ההוסטל הסיעודי "נווה יעקב" (אילוסטרציה)

ב"נווה יעקב" מטופלים וחוסים מאושפזים הסובלים ממחלות נפש, וחלקם גם חולים במחלות אחרות. במוסד חוסים 160 חולים בני 70-20. הם מוגדרים כמקרים קשים ומורכבים מבחינה רפואית. כמה מהמאושפזים שהיו קורבנות למעשי ההתעללות ומעשים אחרים אולצו להתאשפז עקב כך בבית חולים או הועברו למחלקה סגורה. נגד חלק מעובדי המוסד הוגשו תלונות אחדות ואף יש חשדות לכאורה להתעללות, לתקיפת פיזית ואף מינית של מאושפזים וכן לאי דיווח על מקרים אלו.

משרד הבריאות מסר כי מאחר שלא היו בידיו אמצעים וכלים לעריכת חקירה מעמיקה בפרשה, הוחלט לערב בכך את המשטרה. זו ביצע חקירה סמויה, שבה השתתפו אנשי משרד הבריאות ומשרד הרווחה. המשטרה טענה כי לגבי חלק מהמקרים היה קשר שתיקה מצד עובדים במוסד. כן טוענת המשטרה כי יש חשד להזנחה טיפולית בחוסים.

עורך הדין דוד הורוביץ, המייצג את המוסד, אמר ל"קול ישראל" כי לגורמי החקירה יינתן כל הסיוע הנדרש. עוד מסר כי באפריל השנה הגיעה תלונה של חוסה על כך שאיש צוות מעובדי המוסד הטריד אותו מינית ובמקרה אחר הוגשה תלונה על הכאת חוסה, אך אנשי הצוות טענו שהחוסה הוא שתקף אותם. הוא נשלח לבדיקה פסיכיאטרית ב'גהה', חזר, ואושפז במחלקה סגורה".

יו"ר השדולה למען אנשים עם מוגבלות בכנסת, ח"כ אילן גילאון (מרצ), התריע בעבר על האלימות במוסד. בעקבות צעדי המשטרה היום אמר כי מדובר בלא פחות מאזלת יד מתמשכת של משרדי הבריאות והרווחה.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  נווה יעקב,  משרד הרווחה
תגובות