חדשות

משרד הבריאות העביר לידיו את ניהול ההוסטל הסיעודי הפרטי "נווה יעקב"

המשטרה פשטה על המקום ועיכבה לחקירה מעל 70 מתוך 100 העובדים ביניהם רופאים ואנשי צוות רפואי וסיעודי כדי שלא יתאמו עדויות. נגד עובדים במקום הוגשו תלונות על התעללות פיזית ומינית והזנחה טיפולית

משרד הבריאות העביר לידיו את הניהול והאחריות הזמנית על ההוסטל הסיעודי הפרטי "נווה יעקב" שבפתח-תקווה. – עליו פשטה היום (יום ד') המשטרה ועיכבה לחקירות כ-70 מבין 100 עובדי המוסד, ביניהם מנהלים, רופאים, אחיות. רוב המעוכבים הם אנשי צוות ועובדים זוטרים. המהלך שבו נקטה המשטרה נועד בשלב זה למנוע תיאום עדויות. כן נטלה המשטרה מסמכים ורכוש.
בהודעה שמסר המשרד נאמר כי "בעקבות תלונות על אלימות כלפי מטופלים במוסד הרפואי הפרטי הזה, החליטה עוד באפריל 2012 פסיכיאטרית מחוז המרכז להגיש תלונה למשטרה. מאז ביצע משרד הבריאות בקרות תכופות כולל בקרות פתע. היום הגיעו פסיכיאטרית מחוז המרכז, פסיכיאטרים מהאגף לבריאות הנפש ומבתי החולים באר יעקב, לב השרון ואברבנאל, וכן צוותי בקרה מלשכות הפסיכיאטרים של משרד הבריאות, אנשי צוות סיעודי, עובדים סוציאליים, מרפאות בעיסוק וצוות כוח עזר - כדי להחליף את הצוות הקבוע שהועסק במוסד ועוכב לחקירת המשטרה. צוות משרד הבריאות מיידע את משפחות המטופלים".

ב"נווה יעקב" מטופלים וחוסים מאושפזים הסובלים ממחלות נפש וחלקם גם חולים במחלות אחרות. נגד עובדים במוסד – אבל לא ברור בשלב זה בכמה מדובר וגם באילו בעלי מקצוע - קיימות תלונות אחדות ואף חשדות לכאורה להתעללות, תקיפת פיזית ואף מינית במאושפזים וכן באי דיווח על מקרים אלו. העיכוב נעשה בעיקר כדי שהעובדים לא יוכלו לתאם עדויות ביניהם.

במוסד חוסים 160 חולים בני 70-20. הם מוגדרים כמקרים קשים ואף מורכבים מבחינה רפואית. כמה מהמאושפזים שהיו קורבנות למעשי ההתעללות ומעשים אחרים אולצו להתאשפז עקב כך און הועברו למחלקה סגורה.
משרד הבריאות מסר כי מאחר שלא היו בידיו אמצעים וכלים כדי לבצע חקירה מעמיקה בפרשה, בעקבות תלונה מפורשת שקיבל – החליט לערב בכך את המשטרה. זו ביצע חקירה סמויה שבה השתתפו אנשי משרד הבריאות ומשרד הרווחה. המשטרה טענה כי לגבי חלק מהמקרים היה קשר שתיקה מצב עובדים במוסד. כן טוענת המשטרה כי קיים חשד להזנחה טיפולית בחוסים.

עורך הדין דוד הורוביץ המייצג את המוסד אמר ל"קול ישראל" כי לגורמי החקירה יינתן על הסיוע הנדרש. עוד מסר כי הגיעה באפריל השנה הגיעה תלונה של חוסה על כך שאיש צוות מעובדי המוסד הטריד אותו מינית ובמקרה אחר הוגשה תלונה על הכאת חוסה כאשר אנשי הצוות טענו שהם אלו שהחוסה תקף אותם. הוא נשלח לבדיקה פסיכיאטרית ב- 'גהה', חזר ואושפז במחלקה סגורה".
יו"ר השדולה למען אנשים עם מוגבלות בכנסת, ח"כ אילן גילאון (מרצ) התריע בעבר על האלימות במוסד. בעקבות צעדי המשטרה היום אמר כי מדובר בלא פחות מאוזלת יד מתמשכת של משרדי הבריאות והרווחה.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  נווה יעקב
תגובות