דעות

מהו הטיפול הטוב ביותר לדיכאון?

ממטה אנליזה שערכנו עולה כי חשוב לטפל בדיכאון, אך לא ברור מהו הטיפול המיטבי

בשנים האחרונות הצביעו תוצאות של מחקרים ושל מטה-אנאליזות על כך שהפער בין התגובה הטיפולית לתרופות נוגדות דיכאון לבין התגובה לפלסבו קטן ממה שחשבנו. אבל האם התוצאות טובות יותר מהתוצאות בגישות טיפול אחרות? האם הטיפול התרופתי מצליח להועיל יותר מגישות חלופיות?

במטה-אנאליזה זו בדקנו מחקרים מבוקרים שבחנו טיפולים בדיכאון לא עמיד אצל מבוגרים לא מאושפזים בני 18–65. נמצאו 115 פרסומים בין 1975 ל-2010 שכללו 10,310 נבדקים שעברו טיפולים שונים: תרופות שונות, פסיכותרפיה בגישות שונות (פסיכודינאמי, CBT וכו'), טיפולים אלטרנטיביים שונים (דיקור סיני, התעמלות אירובית, הרפיה וכו'), קבוצות בקרה פעילות (כגון דיקור סיני דמה, ביבליותרפיה), טיפול שגרתי על ידי רופא ראשוני, פלסבו, או רשימת המתנה. נוסף על כך נבחנו נתונים של ה-FDA שכללו 62 מחקרים בהשתתפות 13,802 נבדקים.

התוצאות היו שלכאורה יש יתרון לתרופה לעומת פלסבו (F=38.5, df=239, p<0.001), אולם היה יתרון גדול לכל הטיפולים הפעילים כאשר המודדים ידעו לאיזו קבוצה שייך הנבדק (un-blinded raters; F=2.17, df=313, p=0.05). כאשר נבחנו רק מחקרים שבהם המודדים פעלו בסמיות (blinded raters), אף קטגוריה של התערבות טיפולית לא נראתה עדיפות של אף אחת מהשיטות, פרט לשיטות הבאות: השילוב של תרופות עם פסיכותרפיה הועיל יותר מתרופות לבד (p=0.027) או משיחות לבד (p=0.022). כמו כן גם לתרופות וגם לשיחות היה יתרון קל על פני טיפול שגרתי ועל פלסבו, אך היתרון נעלם מול טיפול אלטרנטיבי או קבוצות בקרה פעילות. כמו כן, כל הטיפולים היו יעילים יותר לעומת רשימת המתנה.

יש כמה דרכים להבין את הממצאים האלה. קודם כל, לרוב לא נבדק דיכאון קשה, שבו יכול להיות שהתוצאות היו אחרות. שנית, יש מרכיב משמעותי מאוד של גורמים לא ספציפיים בטיפול בדיכאון, ולכן טיפולים שונים מאוד יכולים להשפיע בדרכים שונות. שלישית, האבחנה של דיכאון היא רחבה מאוד, וייתכן שלא נמצאו הבדלים גדולים יותר בין הטיפולים השונים מכיוון שאנשים הסובלים מהפרעות שונות מאוד נכנסים לאותו "סל" שנקרא דיכאון. למחקרים קטנים יותר, שהמטופלים המשתתפים בהם ייבחרו בקפדנות, יהיה סיכוי להגיע לתוצאות אחרות.

מסקנה ברורה של המחקר היא שחשוב לטפל בסובלים מדיכאון, אולם פחות ברור מהי השיטה המועדפת. הרופא המטפל יכול לשוחח עם המטופל על מגוון הטיפוליים האפשריים. בדיכאון קל עד בינוני הטיפול התרופתי אינו חייב להיות בקו הראשון של הטיפול.

ביבליוגרפיה:

Khan A, Faucett J, Lichtenberg P, Kirsch I, Brown WA (2012) A Systematic Review of Comparative Efficacy of Treatments and Controls for Depression. PLoS ONE 7(7): e41778. doi:10.1371/journal.pone.0041778

נושאים קשורים:  דעות,  דיכאון,  תרופות נוגדות-דיכאון,  פסיכותרפיה
תגובות