חדשות

פנייה למשרד הבריאות - להכיר באלצהיימר כמחלה

עמותת מלב"ב פנתה לסגן שר הבריאות בבקשה להכיר באלצהיימר כמחלה ולא להסתפק בכך שהחולים מוגדרים כמקרי רווחה

משרד הבריאות נקרא להכיר באלצהיימר כמחלה. במכתב ששלח מנכ"ל עמותת "מלב"ב" (מרכזי יום לטיפול בקשיש בקהילה) אל סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, נקרא המשרד להתייחס לאלצהיימר כאל מחלה "מוכרת" בחוק, בשונה מהמצב כיום בישראל, שבו חולה אלצהיימר מוגדר רק כנתמך רווחה.

עמותת מלב"ב הוקמה ב-1981 על ידי הרופא פרופסור ארנולד רוזין, לשעבר מנהל המחלקה הגריאטרית בשערי צדק (שאף היה מנהל בית החולים במשך כשנתיים). רעייתו, פרופסור מרתה ויינשטוק-רוזין מהפקולטה לרוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים פיתחה את המולקולה ריבסטגמין (RIVASTIGMINE) שעליה מבוססת תרופת האקסלון (Exelon) לטיפול במחלת האלצהיימר והשיטיון (הטיפול מעכב את תהליכי התקדמות המחלה). התרופה נמכרת כיום על ידי חברת התרופות "נוברטיס".

במכתב לליצמן ציין מנכ"ל העמותה, מוטי זליקוביץ, כי מלב"ב דואגת לטיפולים לא תרופתיים לחולי אלצהיימר וכן לסיוע לבני משפחותיהם. "אני פונה לכבודו לדאוג להכרת משרד הבריאות במחלת האלצהיימר, כמחלה לכל דבר ועניין! כולל תקצוב הטיפול בחולים - טיפול שלצערנו איננו תרופתי בשלב הזה. לא נראה הגיוני שבשנת 2012 חולה במחלת אלצהיימר - מחלה סופנית - יוגדר כמקרה רווחה ויהיה זכאי רק לטיפול הניתן על ידי משרד הרווחה, וכל זאת עקב החלטה היסטורית מלפני עשרות שנים".

זליקוביץ מסר ל"דוקטורס אונלי", כי 37 מיליון בני-אדם חולים בעולם באצלהיימר. בישראל חיים 130 אלף מאובחנים. "מדי עשור המספר הזה מכפיל עצמו". 1 מכל 5 בני 85-75 ו-1 מכל 2 בקרב בני 85 ומעלה חולה בדמנציה או באלצהיימר, כך על פי הנתונים שבידי העמותה.

"זו עומדת להיות מגפה עולמית. ממשל הנשיא אובמה מקים עתה משרד פדראלי מיוחד לנושא". לא רק שלטונות ארה"ב נערכים לכך, גם בארצות אחרות, הדגיש עוד זליקוביץ. "רק בישראל החולים מוגדרים כמקרים נתמכי רווחה".

רופאים לעומת זאת כבר יודעים שזו מחלה לכל דבר ועניין כמו סוכרת, סרטן או מחלת לב. במצב החוקי הקיים, משרד הבריאות לא מתקצב את הסיוע שאפשר לתת לחולים. "זו מחלה שאיננה מוכרת מבחינתו לגבי סל התרופות". עוד מציינת העמותה כי עלות הטיפול בחולה אלצהיימר מגיעה ל-155 ש"ח ביום (במרכז מלב"ב) – כ-3,500 ש"ח בחודש, וביקור במרפאת מומחים, למשל, אינו מוכר בתקצוב משרד הבריאות.

העמותה קוראת לכל הגורמים הרפואיים בישראל להתאחד כדי לתת מענה הולם לחולי אלצהיימר, ומדגישה כי יש לא מעט רופאי משפחה שאינם מכירים היטב את הנושא. "כבר היו מקרים שרופא משפחה הסתפק ברישום אספירין לחולה אלצהיימר" ציין מנהל העמותה. "יש טיפולים רבים הניתנים במלב"ב לחולי אלצהיימר במסגרת השירות "עד הבית" שמיועד להיטיב את איכות חייהם ולהשאירם בקהילה זמן רב במקום להפנותם למוסדות סיעודיים. בכך חוסכים כסף רב למדינת ישראל", ציינה העמותה במכתבה לסגן השר.

"הגיע הזמן שמשרד הבריאות בראשותך ייקח אחריות על מחלה קשה זו ויהיה שותף למשרד הרווחה ולנו כעמותה בטיפול ובסיוע לחולים. מאחר שאלצהיימר צפויה על פי תחזיות המומחים להיות מחלה עולמית כדאי מאוד שגם משרד הבריאות הישראלי יתכונן לכך, ובזמן".

משרד הבריאות טרם הגיב לפנייה.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  אלצהיימר,  שר הבריאות יעקב ליצמן
תגובות