שעלת

פיתוחים של תרכיבים עם אדג'ובנטים חדשים נגד שעלת

תרכיב של חיסון לשעלת המכיל שלושה סוגי אדג'ובנטים ונוסה על עכברים, הוביל ליצירת נוגדנים ברמה גבוהה בנסיוב

15.10.2012, 08:08

שיעור אירועי השעלת בקרב ילדים (וגם מבוגרים) עלה בשנה האחרונה בצורה משמעותית. לדוגמה, מחלקת הבריאות במדינת וושינגטון, דיווחה על עלייה של פי 13 במקרי השעלת בינואר 2012 לעומת השנה הקודמת.

במחקר שנבדק בו שיעור השעלת בקרב ילדים בני 12-8 שנים שחוסנו בילדות בהשוואה לשיעורה בקרב אלה שלא חוסנו, נמצא שיעור חולים דומה בשתי הקבוצות. עובדה זו הצביעה על כך שיעילות המיגון של התרכיב יורדת עם השנים. כמו כן נמצא שהיקף המיגון של התרכיבים המבוססים על תכשירים אל־תאיים היה 85% לעומת יעילות של 95% בתכשירים שכללו חיידקים מומתים.

שעלת (אילוסטרציה)

שעלת (אילוסטרציה)

חיידק השעלת פולש לתוך התאים, ולכן רצוי שתרכיבים ישרו תגובה תאית. התרכיבים הקיימים מכילים אלומיניום כממרץ (אדג'ובנט), ומסיטים את המערכת החיסונית לכיוון יצירת נוגדנים בעיקר. גארסיה וחב' (Vaccine 2011;29:1595) ניסו לפתח תרכיב המכיל שלושה סוגי ממרצים שישרו יצירת נוגדנים מסוג IgG2a, המזוהים עם תגובה של התא. החוקרים כללו בתרכיב רעלן חיידק שעלת מנוטרל (טוקסואיד), ושלושה ממרצים (CpG oligodeoxynucleotides, polyphosphazenes, and cationic innate defence regulator peptides). חיסון עכברים בתרכיב זה גרם ליצירת נוגדנים מסוג IgG2a ברמה בנסיוב, שהייתה גבוהה הרבה יותר מהרמה שנמצאה בעקבות חיסון בתרכיב שכלל טוקסואיד בלבד או כל אחד מהממרצים לחוד. רמת הנוגדנים נשמרה עד 22 חודשים.

כיוון פיתוח אחר מתבסס על תרכיב חי מוחלש של חיידק חסר הגן לרעלן השעלת. תרכיב זה יכול להיות יעיל עבור תינוקות שזה עתה נולדו ואינם מתחסנים היטב בתגובה לתרכיבים הקיימים. הפיתוח נעשה על ידי לוכט וחב' מאוניברסיטת ליל בצרפת. הקבוצה פיתחה חיידק שעלת בשם 1BPZE, שאמור להינתן לתינוקות בימי חייהם הראשונים. בניסויים בעכברים בני שבוע נמצא כי טיפה אחת של התכשיר לאף הגנה על העכברים מפני הידבקות בחיידק השעלת גם לאחר שנה שלמה.

התרכיב נבדק בשנת 2011 בניסויים בשלב I בבני אדם בוגרים, וכעת הוא נמצא בניסויים לשיפור ההרכב, לקראת ניסוי נוסף שלב I בשנת 2014. המטרה היא להגן על תינוקות מהלידה עד גיל חודשיים, אז הם מקבלים את החיסון הקיים נגד שעלת (Nature Med 2012;18:991)

ערך: איתן ישראלי

נושאים קשורים:  שעלת,  חיסון לשעלת,  מחקרים
תגובות