אספירין

נתונים משני מחקרים: אספירין מקטין סיכון לפתח סוגי סרטן שונים או מונע כליל את התפתחותם

לדעת מחברי המחקר נטילה יומית של אספירין יכולה לסייע בטיפול בכמה סוגי סרטן

14.10.2012, 08:57

פעולתו המיטיבה של האספירין על הלב וכלי הדם, ויעילותו במניעת אירועי מוח, ידועה ומבוססת. במחקרים רבים הצביעו גם על כושרו של אספירין במניעת סרטן. בשני מאמרים שהתפרסמו בכתב העת Lancet, סוכמו כמה מאמרים בנושא זה.

אספירין (אילוסטרציה)

אספירין (אילוסטרציה)

במאמר אחד ניתחו רותוול וחב' (Lancet 2012;379:1591) חמישה מחקרי רוחב שנבדקה בהם יעילות התרופה אספירין (75 מ"ג/יום) במניעת אירועי לב וכלי דם לעומת קבוצת בקרה. נוסף על כך, הם בדקו את השפעת התרופה על הופעת גרורות סרטן. הממצאים העלו כי נטילת אספירין הפחיתה את הסיכון לגרורות רחוקות מהשאת המקורית, לכל סוגי הסרטן שנבדקו (HR = 0/64). המחברים סוברים, כי נטילה יומית של אספירין המונעת גרורות, עשויה להסביר את הירידה בשיעור התמותה מסרטן שנצפתה במחקרים אלה. לדבריהם אספירין יכול לסייע כטיפול בסוגי סרטן מסוימים ולספק הוכחת עיקרון להתערבות פרמקולוגית - בעיקר למניעת גרורות רחוקות.

במאמר שני מאותה קבוצה (עמוד 1602), נסקרו 51 מחקרים אקראיים מבוקרים, ונבדקו נתונים אישיים של חולים שנטלו אספירין לעומת קבוצת בקרה. גם בסדרה זו מצאו החוקרים הפחתה בשיעור התמותה מסרטן (OR = 0.85). החוקרים הדגישו במאמרם כי נוסף להטבה רחוקת הטווח, נמצאה גם הטבה קצרת טווח בהיארעות מחלות סרטן ובשיעור התמותה מהן, וכן הפחתה בסיכון לאירועים פקקתיים בגולגולת ולתמותה מסיבה זו.

עורך: איתן ישראלי

נושאים קשורים:  אספירין,  סרטן,  גרורות סרטניות,  אירועי לב,  מחקרים
תגובות