דעות

אפליקיציות בסלולרי במקום תרופות?

ההתקדמות בשוק האפליקציות תגדיל את תפקידו של הסלולרי בחיינו. יכולותיו והצמידות שלו לאדם במשך שעות רבות ביום הופכות אותו לכלי הרפואי האולטימטיבי

14.10.2012, 07:36

בימים אלה נכנסים כמה אלמנטים לשוק, שעד כה התנהל יותר במתכונת סטארטאפים מעולם ההייטק ופחות כחלק מעולם הרפואה. הסיבה הראשונה לכך היא העובדה שה-FDA, הקונגרס האמריקאי ועוד גופים החלו לעסוק בשאלת הרגולציה של אותן אפליקציות, והסיבה השנייה היא יוזמות שיאפשרו לרופאים "לרשום" אפליקציות למטופלים בדומה לתרופות.

רגולציה לאפליקציה

יחס הרגולטורים לעולם האפליקציות היה עד כה התעלמות מנומסת. הבעיה ברגולציה של עולם כזה, היא העובדה כי השליטה על המתרחש בו היא כמעט בלתי אפשרית. בתחום הרשתות החברתיות למשל, בחר ה-FDA שלא להוציא קווי הנחיה ספציפיים, והשאיר את השוק ללמוד מהניסיון. בתחום האפליקציות המצב שונה, שכן רבים מבקשים להקביל אותן לאביזר רפואי. ביוני האחרון נחשף שהקונגרס ההאמריקאי ביקש לבדוק מה הסמכות החוקית של ה-FDA ברגולציה על התחום. במקביל, רשות התקשורת האמריקאית, ה-FCC, החלה בצעדים לרגולציה על התחום.

פרשנים שונים תוהים כיצד תשפיע רגולציה על השוק הזה. יש הטוענים כי היא תגרום להתבגרות השוק, שכן לא תהיה אפשרות לעשות ניסויים ולשחרר אפליקציה לאוויר ורק אחר כך להבין מה קרה. מנגד, הרגולציה תעלה את הביטחון של המשתמשים באפליקציות שאושרו, וגופים "כבדים" יותר יחלו לפעול בעולם הזה. לטעמי זה גם יאפשר פיתוח אפליקציות שנוגעות בחלקים מורכבים יותר של עולם הרפואה, כיוון שיתחייבו בדיקות ומחקרים ברמה מסוימת.

הרופא ירשום לך אפליקציה

ניתן כיום לראות גם יוזמות להפיכת האפליקציה לכלי בידי הרופא שמטרתו להוביל לשיפור הטיפול בחוליו. היוזמה הוותיקה ביותר היא היוזמה הבריטית, במסגרתה בנה ה-NHS הבריטי רשימה של כ-500 אפליקציות מומלצות לשימוש עבור חולים, והוא מעודד רופאי משפחה להמליץ למטופלים על אפליקציות חינמיות או זולות יחסית. לצורך כך הקים ה-NHS אתר מיוחד ובו מרוכזות ההמלצות לאפליקציות השונות.

יוזמה אחרת היא של Happatique. זוהי זירה שבה מדרגים את אפליקציות הבריאות, ומאפשרים לרופא להמליץ על אפלקיציה לחולה. לאחר מכן אפשר גם לעקוב אחר ההורדה שלה. החברה שאחראית ליוזמה נוסדה על ידי ארגון בתי החולים של איזור ניו יורק, והיא גם יצרה שיטה לסיווג איכותן של אפליקציות בריאות. מרשם אלקטרוני כזה, יחד עם רגולציה, בהחלט מדמה את האפליקציה לטיפול.

ההתבגרות של שוק האפליקציות תגדיל את תפקידו של הסלולרי בחיינו. יכולותיו והצמידות שלו לאדם במשך שעות רבות ביום הופכות אותו לכלי הרפואי האולטימטיבי. התקשורת הסלולרית והיכולת לייצר חיישנים קטנים ביותר הופכת את המכשיר הסלולרי למעבדה קטנה ולמוניטור רפואי נייד.

דוגמה רדיקלית לנושא היא אישור ה-FDA לחיישן ביולוגי זעיר שאפשר לשלב בתרופות. כאשר הוא יבוא במגע עם מיצי מערכת העיכול יישלח אות אלחוטי שייקלט במכשיר הסלולרי וישמש כווידוא ללקיחת התרופה. מדובר בפיתוח של חברת Proteus.

פורסם לראשונה בבלוג אי-פוכונדר

נושאים קשורים:  דעות,  אייפון,  FDA,  טלפון סלולרי,  תרופות,  אינטרנט
תגובות