חדשות

משרד הבריאות: היקף תחלואת השפעת צפוי לגדול השנה

השנה צפויים להופיע שני זנים חדשים של הנגיף. עם התחלת מבצע החיסון בישראל, התבקשו הרופאים וצוותי המרפאות להסביר את חשיבות החיסון למבוטחים

משרד הבריאות מעריך כי יש סיכוי שהיקף תחלואת השפעת בישראל יגדל השנה ביחס לשנה שעברה, משום שצפויים להופיע שני זנים חדשים של נגיף השפעת (שהחיסון מגן מפניהם). בימים אלו החלו קופות החולים להציע בחינם את החיסונים למבוטחיהן. הרכבו של החיסון השנה יעיל נגד שלושה מרכיבים של נגיף השפעת – שניים מקבוצת הזן A ואחד מ-B, ונכללים בו שני מרכיבים שלא היו בחיסון של השנה שעברה.

הרכב החיסון השנה הוא:
A/California/7/2009 (H1N1)-like
A/victoria/361/2011 (H3N2)-like (מרכיב שלא נכלל בחיסון של השנה שעברה)
B/Wisconsin/1/2010-like (Yamagata lineage (מרכיב שלא נכלל בחיסון של השנה שעברה).

בהודעה שפרסם הבוקר (יום ד') משרד הבריאות נאמר כי החורף מתאפיין בעלייה בשכיחותן של מחלות זיהומיות בדרכי הנשימה. רובן מחלות נגיפיות, אך יש עלייה גם בשכיחותן של מחלות חיידקיות, בעיקר כתוצאה מסיבוכים של המחלות הנגיפיות. המחלות פוגעות בכל קבוצות הגיל, אך יש רגישות גבוהה במיוחד בקרב תינוקות וקשישים. אפשר לצמצם באופן משמעותי את הסיכון להידבקות במחלות הזיהומיות של החורף על ידי חיסון נגד שפעת ושמירה על היגיינה, לכן ראוי שרופאים וצוותי המרפאות יסבירו נושאים אלו לציבור.

השפעת ניתנת למניעה על ידי חיסון, בתנאי שהחיסון ניתן לפחות שבועיים לפני החשיפה למחלה. לכן מומלץ להתחסן כבר עכשיו. החיסון מומלץ לכל אזרחי המדינה מגיל 6 חודשים ומעלה. במיוחד מומלץ החיסון לקבוצות הסיכון הבאות: חולים במחלות כרוניות ובמחלות הממושכות הבאות: מחלת לב וכלי דם נרכשת או מולדת, כולל מחלת לב שגרונית; חולי טרשת עורקים ואי ספיקת לב; חולים בהשמנה חולנית – כלומר שה-BMI שלהם גדול או שווה ל-40; חולים בקצרת הסמפונות (אסטמה), בברונכיטיס כרוני, בסיסטיק פיברוזיס, בברונכיאקטאזיס, באמפיזמה או בשחפת; חולים במצבים כרוניים אחרים לאחר הפרעות נשימתיות בתקופת היילוד; חולי סוכרת ומחלות מטבוליות כרוניות אחרות בעלי נטייה מוגברת לפתח זיהומים; חולים במחלות כרוניות של הכליות ודרכי השתן; חולים במחלות המלוות בדיכוי המצב האימונולוגי לרבות איידס ומחלות ממאירות; חולים המקבלים טיפול מדכא חסינות; חולים בחוסר דם ממושך ובמחלות כבד; וחולים במחלות נוירולוגיות ובמחלות המטולוגיות.

כן ציינו מומחי הרפואה כי מומלץ לבני 50 ומעלה, ובמיוחד בני 65 ומעלה להתחסן, וכן לילדים מגיל חצי שנה ועד 6 שנים, ובמיוחד עד גיל שנתיים. גם לנשים בהיריון מומלץ להתחסן.

ההמלצה הורחבה גם למי שמתגורר במוסד סגור שבו קיים סיכון מוגבר להדבקה, לסגל רפואי ולמי שנושא בתפקיד מפתח חיוני בארגונים שונים. רצוי להתחסן נגד השפעת מתחילת החודש (אוקטובר) ולא מאוחר מסוף נובמבר, אם כי ניתן לחסן גם לאחר המועד הזה. חיסון השפעת מכיל נגיפים מומתים או מוחלשים, ואיננו יכול לגרום להופעת מחלת השפעת. הופעת זיהום נשימתי סמוך לקבלת החיסון פירושו שהתרכיב ניתן בתקופת הדגירה של השפעת, או שהמחלה נגרמה על ידי מחולל אחר.

התגובות לאחר מתן תרכיב החיסון לשפעת נדירות. מומלץ לגורמי הרפואה להסביר זאת למטופלים. מדובר בתופעות מקומיות כמו אודם, נפיחות או רגישות במשך יום-יומיים בלבד. אלו מופיעות אצל פחות משליש ממקבלי החיסון. חום, כאבי שרירים ותופעות אחרות יכולים להופיע 12-6 שעות לאחר הזריקה ולהימשך יום-יומיים, אך הופעתם נדירה הרבה יותר, וקורית בעיקר לאחר מתן חיסון בפעם הראשונה.

חשיבות החיסון היא בכך שהוא מונע הדבקה במחלה וסיבוכים כמו דלקות ריאות, אשפוזים ואף תמותה. מומלץ להתחסן מדי שנה, שכן המחלה משתנה ובכל שנה מופיע זן חדש, השונה מעט מזה שהיה בשנה הקודמת. תרכיב החיסון מיוצר על בסיס תחזיות ארגון הבריאות העולמי, הקובע אילו זנים צפויים להופיע באותה שנה.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  שפעת,  חיסון לשפעת
תגובות