חדשות

התפרצות זיהום בחיידק עמיד בבית החולים של ה-NIH

במחצית השנייה של שנת 2011 התפשט זיהום בחיידק עמיד לאנטיביוטיקה בבית החולים של ה-NIH, והוביל למותם של 11 מטופלים

ביוני 2011 התקבלה בבית החולים של ה-NIHי(National Institute of Health) במרילנד, ארה"ב, מטופלת שהועברה ליחידת הטיפול הנמרץ מבית חולים בעיר ניו יורק. מטופלת זו היתה נשאית של חיידק מסוג Klebsiella pneumoniae העמיד לטיפול אנטיביוטי ב-carbapenem, ולמעשה לכל טיפול אנטיביוטי אחר. אותה מטופלת אושפזה בבידוד, והצוות והמבקרים נדרשו ללבוש חלוקים וכפפות בעת הכניסה לחדר. בחודש אוגוסט זוהה הזיהום בחיידק זה אצל מטופל נוסף, אף על פי שמטופל זה לא שהה באותה מחלקה במקביל לשהותה של המטופלת הראשונה שם. בשבועות שלאחר מכן זוהו מקרים נוספים של הידבקות בחיידק, בתדירות של כאחד לשבוע, עד לינואר 2012. בסך הכל נדבקו בחיידק 18 מטופלים. 11 מהם נפטרו, אצל שישה מהם גורם המוות היה הזיהום בחיידק העמיד.

החיידק קלבסיאלה פנאומוניה (מקור צילום: ויקיפדיה)

החיידק קלבסיאלה פנאומוניה (מקור צילום: ויקיפדיה)

כיוון שקשה היה לאפיין את דרכי התפשטות החיידק באמצעים אפידמיולוגיים בלבד, בוצע ריצוף ה-DNA של החיידק, שהוביל לזיהוי של שלושה צברי מקרים (אחד מהם כלל מטופל אחד בלבד). שילוב של אמצעים אפידמיולוגיים עם ריצוף ה-DNA אפשר מיפוי של התפשטות החיידק בין המטופלים שנדבקו בו. התגלה כי החיידק הועבר מהמטופלת הראשונה לשלושה מטופלים נוספים, ומהם למטופלים אחרים.

בכמה מקרים לא הצליחו להסביר את התפשטות החיידק בין המטופלים, שלא שהו במקביל באותה מחלקה או טופלו במקביל על ידי אותם אנשי צוות. לפיכך נראה שדרכי ההתפשטות היו סבוכות יותר – באמצעות נשאים אסימפטומטיים או ציוד. החיידק בודד בשישה כיורים ובמאוורר שבהם השתמשו המטופלים שסבלו מזיהום בחיידק – זאת למרות שהמאוורר נוקה פעמיים באמצעות אמוניה ופעם נוספת באקונומיקה.

בעקבות ההתפרצות נקט בית החולים באמצעים נרחבים על מנת לעצור את התפשטות החיידק, כולל בידוד של כלל מטופלי יחידות הטיפול הנמרץ, אמצעי מיגון לצוות המטפל ולמבקרים והגבלת תנועתם, וכן טיפול במטופלים שזוהה אצלם החיידק ביחידה נפרדת. כמו כן ננקטו אמצעים לניקוי חדרים וציוד באקונומיקה וב-hydrogen peroxide, נעשה שימוש בציוד נפרד לטיפול במטופלים שהתגלה אצלם הזיהום, במידת האפשר, וטיפול במטופלים אלו על ידי צוות ייעודי, שלא טיפל במהלך אותה משמרת במטופלים אחרים.

בחודש אוגוסט 2012 דיווח בית החולים בפרסום מדעי על ההתפרצות, על האמצעים שננקטו לזיהוי ולאפיון דרכי ההתפשטות, ועל האמצעים שננקטו לעצירתה. עם זאת, בחודש ספטמבר פורסם בעיתון Washington Post כי ילד נוסף נפטר כתוצאה מזיהום באותו חיידק. ד"ר ג'ון גאלין מנהל המרכז הרפואי מסר כי נראה שלמרות כל המאמצים, העברת החיידק בתוך בית החולים נמשכת.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקורות:

Snitkin et al.; Tracking a Hospital Outbreak of Carbapenem-Resistant Klebsiella pneumoniae with Whole-Genome Sequencing, Sci Transl Med. 2012 Aug 22;4(148):148ra116.

כתבה ב-Washington Post

נושאים קשורים:  חדשות,  חיידק עמיד,  Klebsiella pneumoniae,  התפרצות
תגובות