דיכאון

תוספת Creatine מגבירה את יעילות הטיפול ב-SSRI

במחקר קטן שנערך בקוריאה נמצא כי תוספת creatine הובילה ליעילות מוגברת ולהשפעה מהירה יותר של טיפול ב-escitalopram

12.09.2012, 22:32

נוגדי דיכאון כגון SSRI נחשבים לטיפול יעיל ובטוח, אך ההשפעה נוגדת הדיכאון שלהם נראית רק לאחר כמה שבועות. לאחרונה גם הועלו ספקות לגבי יעילותם בפועל. Creatine הוא תוסף מזון הנחשב בטוח. במחקרים קודמים נמצא כי טיפול בו מגדיל את מאגר ה-phosphocreatine במוח, וייתכן כי הגדלת המאגר יכולה להוביל לייצור מוגבר של ATP. במחקרים בבעלי חיים (מכרסמים) נמצאה פעילות דמויית השפעה נוגדת דיכאון של creatine בנקבות, אך לא בזכרים. במחקר זה, שנערך בקוריאה, נבחנה ההשפעה של הוספת creatine לטיפול ב-SSRI.

המחקר כלל 52 משתתפות, כולן נשים, בנות 19–65, שאובחנו כסובלות מאפיזודה של דיכאון מג'ורי כחלק מהפרעה דיכאונית על פי קריטריוני DSM-4, שהיה להן ציון של 16 ומעלה במדד HAM-Dי(Hamilton Depression Rating Scale), שלא קיבלו טיפול פסיכוטרופי פרט לנוגדי דיכאון בתקופה הקודמת ושאינן סובלות מתחלואה משמעותית נוספת. כל המשתתפות טופלו ב-escitalopram, ובנוסף הוקצו אקראית לטיפול בתוסף creatine או בתוסף פלסבו. 75% מהמשתתפות השלימו את המחקר, שנמשך 8 שבועות.

בקרב משתתפות שטופלו בתוסף creatine נראתה ירידה גדולה יותר במידה מובהקת בניקוד במדד HAM-D, החל משבועיים מתחילת הטיפול. ההבדל נשמר גם 4 שבועות ו-8 שבועות מתחילת הטיפול. לאחר 4 שבועות, למשל, הירידה הממוצעת בניקוד הייתה של 64.6% אצל מטופלות ב-creatine לעומת 42.8% אצל המטופלות בפלסבו. לאחר 8 שבועות, על פי מדד HAM-D, נראתה רמיסיה אצל 52% מהמטופלות בתוסף creatine לעומת 25.9% מהמטופלות בתוסף פלסבו.

לא נראו הבדלים מובהקים בין שתי הקבוצות בשיעור הופעת תופעות לוואי וכן בשיעור הפסקת הטיפול בשל תופעות לוואי.

החוקרים מסכמים כי הוספת creatine לטיפול ב-SSRI היא גישה מבטיחה, וכי יש צורך במחקרים גדולים על מנת לאשר את התוצאה. כמו כן יש מקום לחקור את רמת ה-phosphocreatine במוח כסמן לצפי ליעילות של creatine בטיפול בדיכאון.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקורֿ:

Lyoo et al.; A Randomized, Double-Blind Placebo-Controlled Trial of Oral Creatine Monohydrate Augmentation for Enhanced Response to a Selective Serotonin Reuptake Inhibitor in Women With Major Depressive Disorder, Am J Psychiatry. 2012 Sep 1;169(9):937-45.

נושאים קשורים:  דיכאון,  נוגדי-דיכאון,  קריאטין,  SSRI,  מחקרים
תגובות