יכולות קוגניטיביות

מודפיניל משפר אספקטים שונים של קוגניציה בקרב מתנדבים בריאים

במחקר זה נבחנו ההשפעות של מודפיניל על משימות לא ורבליות, על הנאה מביצוע משימה ועל יצירתיות מחשבתית

05.09.2012, 07:49

מודפיניל היא תרופה הפועלת על מערכת העצבים המרכזית. מנגנון הפעולה המדויק שלה אינו ידוע עדיין, ומבחינת האפקט היא דומה לסטימולנטים נוספים. התרופה מאושרת למטופלים הסובלים מנרקולפסיה, מישנוניות יתר עקב דום נשימה בשינה ולאנשים שסובלים מבעיות שינה בשל עבודה במשמרות.

בשנים האחרונות החלו להופיע דיווחים כי תרופה זו היא חלק ממשפחה של תרופות (NOOTROPICS) המשפרות קוגניציה (COGNITION ENHANCERS). שיפורים אלו הופיעו הן בקרב מטפלים שסבלו מהפרעות קשב ומסכיזופרניה והן בקרב מתנדבים בריאים.

במחקר כפול סמיות זה נבדקו ההשפעות של מודפיניל (200 מ"ג) על פונקציות קוגנטיביות לא ורבליות, בעיקר מעמסה קוגנטיבית, פקטורים מוטיבטוריים והשפעות על פתרון בעיות המצריך יצירתיות. במחקר השתתפו 64 מטופלים בריאים ללא בעיות שינה (32 נטלו מודפיניל ו-32 פלסיבו).

לצורך הערכת יצירתיות השתמשו החוקרים במבחנים לא ורבליים הבודקים סוגים שונים של חשיבה (DIVERGENT VS. CONVERGENT THINKING), מבדקי מוטיבציה שונים והערכות קוגניטיביות מבוססות מחשב (CANTAB BATTERY).

תוצאות: נצפו שיפורים בפונקציות קוגניטיביות שונות כגון זיכרון מרחבי, תכנון והסקת מסקנות וזיכרון וזיהוי דגמים ויזואליים. לא נצפה שינוי במצב הרוח, אך הנבדקים בקבוצת המודפיניל דיווחו על הנאה רבה יותר בזמן מילוי המשימות. השפעות המודפיניל על יצירתיות לא היו מובהקות סטטיסטית.

מסקנות המחקר מצביעות על ההשפעה החיובית שיש למודפיניל על אספקטים שונים של הזיכרון והקוגניציה אצל נבדקים בריאים ללא בעיות שינה.

עורך: ד"ר רועי תירוש

מקור:

Effects of modafinil on non-verbal cognition, task enjoyment and creative thinking in healthy volunteers. Müller U et al. Neuropharmacology; 2012 Jul 20. [Epub ahead of print]

נושאים קשורים:  יכולות קוגניטיביות,  מודפיניל,  מחקרים
תגובות