ריבוירין

טיפול ב-peg-interferon עלול להוביל לפגיעה ברשתית

פגיעה ברשתית היא תופעת לוואי שכיחה בעקבות טיפול ב-peg-interferon עקב הפטיטיס C כרונית, בעיקר בקרב מטופלים הסובלים מיתר לחץ דם

19.08.2012, 18:50

שילוב של pegylated interferon alphaי(PegIFN) ו-ribavirin הוא הטיפול המקובל במחלת הפטיטיס C כרונית, וככל הנראה ימשיך להיות חלק מהטיפול המקובל גם בשנים הבאות. למרות אישורן לשימוש של שתי תרופות אנטיויראליות ישירות (direct antiviral agents), הטיפול באמצעותן אינו מומלץ ללא שילוב עם PegIFN ו-ribavirin.

תופעות הלוואי של PegIFN כוללות גם סיבוכים בעיניים, כגון רטינופתיה, ירידה בחדות הראייה ופגיעה בעצב הראייה. מטרת מחקר זה הייתה להעריך את השכיחות ואת המשמעות הקלינית של התפתחות רטינופתיה בעקבות הטיפול.

המחקר כלל משתתפים הסובלים מזיהום בנגיף HCV, שהוקצו אקראית לטיפול ב- PegIFN alpha 2a או PegIFN alpha 2b, בשילוב עם ribavirin. בדיקה אופתלמולוגית בוצעה לפני תחילת הטיפול, לאחר 3 חודשי טיפול ולאחר 6 חודשי טיפול. רטינופתיה הוגדרה כהופעתם של cotton wool spots, microaneurysms או דימומים ברשתית.

נכללו 97 משתתפים, בני 52.1±11.0 בממוצע, 62% מהם גברים. 69% לא קיבלו בעבר טיפול לזיהום בנגיף (treatment naive). אצל 9.3% מהמשתתפים נמצאו נגעים המתאימים לרטינופתיה בבדיקה לפני תחילת הטיפול.

אצל 30.9% מהמשתתפים נראו סימני רטינופתיה במהלך הטיפול. גיל מבוגר, יתר לחץ דם, סינדרום מטבולי, קריוגלובולינמיה ונגעים בעיניים בתחילת הטיפול נמצאו קשורים בסיכון מוגבר להתפתחות רטינופתיה. יתר לחץ דם היה המשתנה היחיד שלגביו נמצא קשר עצמאי להתפתחות רטינופתיה באנליזה מרובת משתנים (סיכון יחסי 4.99, 95%CI 2.29-10.89).

לא נמצא הבדל בשכיחות של התפתחות רטינופתיה בין מטופלים ב-PegIFN alpha 2a למטופלים ב-PegIFN alpha 2b (השיעורים היו 29.6% ו-32.6% בהתאמה, P=0.7).

אחד מהמשתתפים, גבר בן 68 שסבל מיתר לחץ דם, פיתח חסימה דו-צדדית של וריד הרשתית (הטיפול במשתתף זה הופסק).

החוקרים מסכמים כי התפתחות רטינופתיה במהלך טיפול ב-PegIFN עקב הפטיטיס C כרונית היא שכיחה, בעיקר במקרים של יתר לחץ דם, והיא עלולה לגרום לסיבוכים משמעותיים. לטענתם יש מקום להמליץ על ביצוע בדיקות סקר לאיתור רטינופתיה למטופלים הסובלים מיתר לחץ דם.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקור:

Vujosevic et al.; Pegylated Interferon-Associated Retinopathy Is Frequent in Hepatitis C Virus Patients With Hypertension and Justifies Ophthalmologic Screening, Hepatology. 2012 Aug;56(2):455-63

נושאים קשורים:  ריבוירין,  פג-אינטרפרון,  רטינופתיה,  הפטיטיס C,  מחקרים
תגובות