אנדותל

פיקנוגנול יעיל לטיפול במחלות לב

במחקר חדש הוכח שפיקנוגנול משפר משמעותית את תפקוד האנדותל בקרב חולי לב

22.08.2012, 09:00

במשך שנים השתמשו ברפואה המסורתית בתמציות מעצי אורן. תמציות אלו עשירות בסוגים שונים של פלבנואידים. פיקנוגנול מופק מעצי אורן צרפתיים, ויש לו תכונות נוגדות דלקת ומעכבות קרישת טסיות וכן תכונות אנטי אוקסידנטיות ידועות. מחקר זה נועד לבדוק את השפעתו של פיקנוגנול על תפקוד האנדותל בקרב מטופלים הסובלים ממחלת לב מוכחת ויציבה.

23 מטופלים גויסו למחקר כפול סמיות זה, מחציתם קיבלו פיקנוגנול במינון 200 מ"ג במשך 8 שבועות ומחציתם קיבלו פלסבו. לאחר 8 שבועות התחלפו הקבוצות. בין ההתחלפות היו שבועיים של המתנה.

תפקוד האנדותל הוא הסמן הקליני הראשון למחלת כלי דם ולב. הוא חשוב הן למניעה ראשונית והן למניעה שניונית של מחלות לב ויכול לציין את המעבר ממחלת לב יציבה ללא יציבה. בשנים האחרונות עולה חשיבותה של הערכת תפקוד האנדותל כסמן במחקרים קליניים קרדיולוגיים שונים. במחקר זה הוערך תפקוד האנדותל על ידי מכשיר אולטרה-סאונד שמעריך את קוטר העורק הברכיאלי לפני ואחרי טריגר של הגברת זרימת דם (flow mediated dilation-FMD). נוסף לכך הוערכו במחקר מדדי דלקת, נזק חמצוני ולחץ דם במשך 24 שעות.

תוצאות הניסוי הראו שיפור משמעותי ב-FMD בקבוצות שקיבלו את הפיקנוגנול לעומת פלסבו. לא נמצא שינוי במדדי הדלקת או במדידת לחץ דם.

החוקרים מסכמים כי לפיקנוגנול עשויה להיות השפעה חיובית על תפקוד האנדותל ולפיכך על מניעת התפתחות מחלה טרשתית מפושטת. יש צורך במחקרים נוספים רבי משתתפים לתמיכה בראייה זו.

ערך: ד"ר רועי תירוש

מקור:

Effects of Pycnogenol on endothelial function in patients with stable coronary artery disease: a double-blind, randomized, placebo-controlled, cross-over study. Enseleit F. et al. Eur Heart J. 2012 Jul;33(13):1589-97. Epub 2012 Jan 11.

נושאים קשורים:  אנדותל,  מחלת לב,  פיקנוגנול,  מחלה טרשתית,  מחקרים
תגובות