חדשות

משרד הבריאות: דיאטות של 500 קלוריות ביום הן מסוכנות

משרד הבריאות מזהיר את הרופאים בחוזר מיוחד מפני הסכנות הטמונות בתוספי התזונה שמתיימרים לכלול חיקוי צמחי להורמון HCG ומשווקים לאחרונה בישראל

פרופסור איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, הפיץ חוזר מיוחד לרופאים ולגורמי מקצוע אחרים בתחום הבריאות, ובו אזהרה מפני הסכנות הכרוכות בדיאטות דלות אנרגיה, הכוללות פחות מ-500 קלוריות ביום. בחוזר הובהר כי תוספי תזונה שנועדו להפחית תיאבון ולהוביל לירידה במשקל מסוכנים לבריאות וכי יש ליידע את המטופלים בנושא הזה.

דיאטה (אילוסטרציה)

דיאטה (אילוסטרציה)

התוספים נמכרים ללא מרשם כתרסיס או כטיפות והם מוצגים כחיקוי צמחי להורמון האנושי HCG (גונדוטרופין) שמיוצר בתקופת ההיריון ומשמש כתרופת מרשם בטיפולי אי-פוריות לנשים. מתברר כי בתוסף התזונה המשווק על ידי חברות שונות בישראל, אין חומר פעיל או הורמון ביולוגי דוגמת ה-HCG והוא מופק מצמחי מאכל, כמו אצות. ההמלצה להשתמש בתרסיס הצמחי הזה מלווה בהנחיה לאמץ משטר תזונה קיצוני, מבלי לשנות את אורח החיים המאופיין בישיבה ממושכת. דיאטות בזק כאלו מסוכנות לבריאות, מזהיר חוזר משרד הבריאות.

"משרד הבריאות וה-FDA מייעצים לאנשי המקצוע (רופאים, מומחי תזונה ודיאטנים) להנחות את מטופליהם שלא להשתמש בדיאטה זו, המוגבלת מאוד באנרגיה, כאמצעי לירידה במשקל, ולא להשתמש בתוספי התזונה הללו, משום שהם מהווים סכנה לבריאות", מציין פרופסור גרוטו במסמך שהפיץ. "מוצרים אלו מבטיחים הבטחות שווא לציבור, ולכל המסרים הנלווים לעניין הזה אין תימוכין מדעיים, הם לא ניתנים להוכחה, והם עלולים להטעות את הציבור ולהזיק לבריאותו של מי שישתמש בדיאטות קיצוניות אלו". בין השאר עלולה להיגרם החמרה בדילול רקמת השריר בעקבות דיאטה כזו. דיאטה דלת-אנרגיה קיצונית מגבירה את הסיכון לחוסר אלקטרוליטים, לפגיעה בשרירים ובעצבים, לשיבוש בפעילות ובקצב הלב ועלולה אף להסתיים במוות. המשתמשים לא יקבלו בגללה מספיק ויטמינים, מינרלים וחלבונים.

לחוזר ראש שירותי בריאות הציבור: אזהרה בנושא סכנות דיאטת דלות מאוד באנרגיה – מידע לאנשי המקצוע (pdf)

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  תוספי תזונה,  פרופסור איתמר גרוטו,  דיאטה דלת קלוריות,  הורמון HCG
תגובות
 
מאיה פסלסקי
10.09.2012, 16:19

שלום לכם!
בבקשה שלחו לי את חוזר ראש שירותי הבריאות:
אזהרה בנושא סכנות דיאטתדלות מאוד באנרגיה -מידע לאנשי מקצוע מאת פרופסור איתמר גרוטו בקובץ וורד לצורך פרסום
אנא העבירו עד יום שלישי הקרוב
בברכה
מאיה פסלסקי