חדשות

מחקר ישראלי: קשר בין השמנת יתר בגיל צעיר לבין התפתחות סרטן בבגרות

לילדים עם השמנת יתר סיכוי גבוה בשיעור של 42% ללקות בסרטן במערכת השתן או במעי הגס עם הגיעם לבגרות. המחקר נעזר בנתוני צה"ל על 1.1 מיליון חיילים שנאספו משך 18 שנה

מחקר שנערך בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב יחד עם המרכזים הרפואיים שיבא, רבין והדסה וכן חיל הרפואה בצה"ל, העלה כי קיים קשר ישיר בין השמנת יתר בילדות ובגיל הנעורים לבין הסיכון והתחלואה בסרטן השלפוחית ודרכי השתן וכן בסרטן המעי הגס בשלב מאוחר יותר בחיים. על-פי המחקר, לילדים עם השמנת יתר סיכוי גבוה בכ-40% לחלות בבגרותם בסוגי סרטן אלה. את המחקר ערכו ד"ר עדי לייבה, פרופסור ארנון אפק וד"ר ארי שמיס והדיווח על תוצאותיו פורסמו באחרונה בשני כתבי עת
Cancer Epidemiology, Obesity ו- .Biomarkers and Prevention.

על פי נתוני American Heart Association אחד מכל שלושה ילדים ונערים בארה"ב סובל כיום מהשמנת יתר. כדי לבחון את הקשר בין השמנת יתר לסרטן נעזרו החוקרים במדגם גדול במיוחד: 1.1 מיליון חיילים בצה"ל, כולם גברים. הצבא אסף את המידע הרפואי שלהם, והמעקב נמשך 18 שנה. הממצאים היו ברורים: לאלו מביניהם שבילדותם ובנעוריהם נמנו עם 15 האחוזים העליונים במדד ה-BMI , היה סיכוי גבוה בשיעור של 42% ללקות בסרטן במערכת השתן או במעי הגס עם הגיעם לבגרות.

החוקרים ציינו כי ההורים היום מודעים יותר מתמיד לסכנות הנובעות מהשמנת יתר בגיל הילדות. יותר ויותר בעיות בריאות מיוחסות היום לקילוגרמים העודפים - ביניהן סיכון מוגבר לסוכרת, מחלות לב, כאבי מפרקים ושרירים.

ד"ר שמיס סבור שמחקרים נוספים יחשפו קשר בין השמנת יתר בילדות גם לסוגי סרטן אחרים. הוא חוקר עתה את הנושא לגבי סרטן הלבלב. "הממצאים שלנו", אמר ד"ר שמיס, "מראים שדרוש מחקר נוסף. עלינו לבחון אם השמנת יתר היא גורם סיכון ישיר לסרטן, או אולי שתי התופעות נובעות מווריאציה גנטית משותפת. מחקר בסיסי יכול לסייע לנו להבין בצורה עמוקה יותר את הקשר בין השמנת יתר לסרטן."
עוד אמר ד"ר שמיס, כי שאלה רפואית נוספת שנושא זה מעלה היא: האם ירידה במשקל אכן תפחית את סיכוייו של הילד לפתח סרטן בעתיד. "המדגם הנוכחי בדק ילדים שמנים מול ילדים במשקל רגיל, אך לא בחן אם ירידה במשקל יוצרת הבדל משמעותי בסיכון. מחקרים עתידיים צריכים להתמקד בקשר הפתוגני בין השמנת יתר לסרטן, ולבחון האם ירידה במשקל בגיל הבגרות עשויה להפחית את הסיכון. מומחים מדגישים היום את חשיבותה של מניעת השמנת היתר אצל הילדים - והממצא האחרון הוא בגדר נורה אדומה".

לתקציר המחקר

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן המעי הגס,  השמנת יתר,  סרטן שלפוחית השתן
תגובות
יפה
31.07.2012, 15:37