חיסון

Nature: ניסויים קליניים בחיסון לפרקינסון מבוצעים על ידי חברה אוסטרית

חברת תרופות אוסטרית הודיעה על תחילת ביצוע ניסויים קליניים בחיסון אשר אמור להאט את התפתחותה של מחלת פרקינסון

23.07.2012, 15:49
פרקינסון, טומוגרפיה (צילום: אילוסטרציה)

מחלת פרקינסון נגרמת בעקבות הרס תאים דופאמינרגיים במוח. הטיפול בחולי פרקינסון נועד להקל את הסימפטומים, אך לא קיים כיום טיפול שעוצר את התקדמות המחלה. לאחרונה הודיעה חברת תרופות אוסטרית (AFFiRiS) על תחילתו של ניסוי קליני לטיפול המכוון נגד החלבון alpha-synuclein, שהוא חותם פתולוגי של המחלה.

מדובר בחיסון באמצעות פפטידים קצרים אשר גורם ליצירת נוגדנים לחלבון alpha-synuclein. על פי תוצאות שטרם פורסמו, החיסון הוביל לירידה ברמות alpha-synuclein במוח, מנע אבדן נוירונים ואף הוביל לשיפור קוגניטיבי בשני סוגי עכברים טרנסגניים המהווים מודל של המחלה.

מחלת פרקינסון (אילוסטרציה)

מחלת פרקינסון (אילוסטרציה)

במחקר ישתתפו עד 32 חולי פרקינסון בשלביה המוקדמים של המחלה, והמעקב אחריהם יימשך שנה. רופא מטעם החברה מסר כי הוא מקווה שבנוסף להדגמת בטיחות הטיפול, ידגים המחקר גם סימנים מוקדמים ליעילותו.

ניסיונות לטיפול דומה במחלת אלצהיימר (חיסון נגד חלבון amyloid beta) הובילו לתהליך דלקתי במוחם של שני מטופלים. קבוצת חוקרים מאוניברסיטת נבראסקה דיווחה כי בחיסון עכברים בחלק מהחלבון alpha-synuclein, שעבר שינוי, התפתחה בחלק מהמקרים תגובה דלקתית המערבת תאי T, אשר גרמה להרס מהיר של תאים דופאמינרגיים – אותם תאים שהטיפול מנסה להציל. מדעני AFFiRiS משוכנעים כי הפפטידים שבהם הם משתמשים קצרים מכדי לעורר תגובה כזו, אך הנושא לא נבדק באופן ספציפי.

חברות נוספות (כגון BioGen ו-ProtoTech) מפתחות טיפול המבוסס על נוגדנים או על מולקולות קטנות המכוונים ל-alpha-synuclein. נציג BioGen מסר כי החברה צפויה להתחיל בניסויים קליניים בטיפול זה כבר השנה.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקור:

Dolgin E.;First therapy targeting Parkinson's proteins enters clinical trials,Nat Med. 2012 Jul 6;18(7):992-3.

נושאים קשורים:  חיסון,  פרקינסון,  alpha-synuclein,  נוגדנים,  מחקרים
תגובות