חדשות

חוקרים בהדסה פיתחו שורות תאי גזע עובריים ממקור אנושי בלבד המתאימות להשתלות

על ההישג דיווח PLoS One. שתי חברות ביוטכנולוגיה ישראליות ישתמשו בשורות כבסיס לטיפול במחלת ניוון הרשתית ובסוכרת

פרופסור בנימין ראובינוף. באדיבות הדסה עין כרם (צילום: אבי חיון)

פרופסור בנימין ראובינוף. באדיבות הדסה עין כרם (צילום: אבי חיון)

צוות רופאים וחוקרים בראשות פרופסור בנימין ראובינוף, מנהל מחלקת נשים ויולדות והמרכז לחקר תאי גזע עובריים בבית החולים הדסה עין כרם דיווח לכתב העת PLoS One כי הצליח להפיק שורות חדשות של תאי גזע עובריים אנושיים בתנאים המתאימים להשתלה לשם ריפוי אנושי.

בהודעה שפרסם המרכז הרפואי הדסה אתמול (יום א') נמסר כי זו הפעם הראשונה שתאי גזע עובריים אנושיים הופקו בתנאים מבוקרים המתאימים להשתלות (מעבדת GMP – היחידה מסוגה בבתי החולים בישראל) וללא שימוש במרכיבים שמקורם בבעלי חיים. בתהליך המחקר פותחה מערכת תרבית תאים ייחודית המכילה מרכיבים ממקור אנושי או מהנדסה גנטית.

תאי גזע עובריים אנושיים יכולים להתמיין ולהבשיל לכל תא בגוף ולכן לשמש מקור אינסופי להשתלות כאמצעי טיפול במחלות ניווניות קשות או באי-ספיקת לב ובפרקינסון. מרבית השורות של תאי גזע עובריים שהופקו עד כה בעולם התאימו למחקר מדעי בסיסי ואינן אידיאליות להשתלה בחולים.

שורות תאי הגזע החדשות הופקו מעוברי הפריית מבחנה ביום ה-6 להתפתחותם. הם נתרמו על ידי זוגות שסיימו את בניית המשפחה, בכפוף לאישורים אתיים של משרד הבריאות בישראל. ה-NIH בחן את ההליכים האתיים ומצא אותם ראויים. לאור זאת אושרו גם מחקרים הממומנים בתקציב הממשל האמריקני.
פרופסור ראובינוף: "לתאי הגזע העובריים החדשים שהופקו בהדסה חשיבות רבה. הם יוכלו לשמש חוקרים ברחבי העולם כחומר מוצא לפיתוח תאים אנושיים בשלים יותר להשתלה במגוון רחב של מחלות."

שורות התאים נמסרו לשתי חברות ביוטכנולוגיה ישראליות צעירות: Cell Cure Neurosciences, המשתמשת בתאים כבסיס לפיתוח טיפול למחלת ניוון רשתית העין בגיל המתקדם (AMD), וחברת Kadimastem, המשתמשת בתאים כבסיס להשתלה לטיפול בסוכרת. הדסית, חברת הבת של הדסה ליישומים טכנולוגיים מסחרה את הטכנולוגיה והעניקה רישיונות לשתי החברות.

המחקר בוצע בחלקו במסגרת קונסורציום "בראשית" של חברות ומוסדות אקדמיים שהוקם על ידי משרד המסחר והתעשייה ואף ממומן על ידו, כדי לקדם את טיפולי ההשתלות בעזרת תאי גזע.

נושאים קשורים:  חדשות,  תאי גזע עובריים,  פרופסור בנימין ראובינוף,  השתלות,  המרכז הרפואי "הדסה"
תגובות
 
שלומית
14.08.2012, 19:17

המון הצלחה!
רוצים לראות כבר את המרפא למחלה הארורה סכרת נעורים!!!

אתי
06.09.2012, 11:58

אני בת 56. לני 35 שנה קרתה לי תאונת דרכים, בעקבותיה אנ י חולת אטקסיה. אין לי שיווי משקל וכל התופעות הנלוות. האם יש סיכוי לריפוי באמצעות תאי גזע?