סרטן המעי הגס

תוחלת החיים של חולי סרטן גרורתי במעי הגס הוכפלה ב-20 השנים האחרונות

במחקר שנערך בשיבא נמצא כי בעקבות פיתוח תרופות חדשות לסרטן גרורתי של המעי הגס, הוכפלה תוחלת החיים של החולים. המחקר הוצג בשבוע שעבר בכנס השנתי של איגוד האונקולוגיה הקלינית בארה"ב

במחקר חדש של ד"ר יעקב לורנס מנהל המרכז למחקר יישומי ברדיותרפיה בשיבא ושל ד"ר טליה גולן, נמצא כי בעקבות פיתוח תרופות חדשות לסרטן גרורתי של המעי הגס, התארכה ב-20 השנים האחרונות תוחלת החיים של החולים עד כדי פי שניים. תקציר המחקר הוצג בכנס השנתי של האיגוד האמריקאי לאונקולוגיה קלינית, ה-ASCO – American Society of Clinical Oncology שנערך בשיקגו בשבוע שעבר.

ד"ר יעקב לורנס (באדיבות דוברות שיבא)

ד"ר יעקב לורנס (באדיבות דוברות שיבא)

בשנים 1991–2008 אישר ה-FDA שבע תרופות חדשות לסרטן גרורתי במעי הגס. בניסויים קליניים שנערכו בתהליך פיתוח התרופות השתתפו בעיקר מטופלים צעירים עם מעט מחלות רקע. זוהי אוכלוסייה סלקטיבית אשר איננה מייצגת את כלל אוכלוסיית המטופלים במחלה.

ד"ר טליה גולן (באדיבות דוברות שיבא)

ד"ר טליה גולן (באדיבות דוברות שיבא)

רופאים חוקרים ממכון הקרינה ומהמחלקה למערכת העיכול במרכז הסרטן בשיבא בדקו אם תודות לתרופות החדשות חל שיפור בהישרדות החולים גם באוכלוסייה הכללית. צוות החוקרים בראשות ד"ר לורנס וד"ר גולן ניתח נתונים ממאגר מידע אפידמיולוגי אמריקאי (SEER) שכלל כ- 42,300 בני אדם, שהתגלה אצלם סרטן גרורתי במעי הגס בין 1988 ל-2008. "מצאנו כי גם חולים מחתך האוכלוסייה הכללית הרוויחו מהטיפולים החדשים למחלה. תוחלת החיים עלתה מ-8 חודשים ל-14 חודשים באופן מובהק בקרב מטופלים שגילם הממוצע 67. לעומת זאת, באוכלוסייה המבוגרת יותר, לא הייתה הטבה", מסר ד"ר לורנס. ד"ר גולן הוסיפה: "יתכן שגם טכנולוגיות מתקדמות כמו ציוד חדיש בניתוחים ואמצעי הדמיה מדויקים, תרמו להארכת תוחלת החיים במהלך 20 השנים האחרונות".

סרטן המעי הגס והחלחולת הוא בין השכיחים בארץ. המחלה תוקפת גברים ונשים כאחד. שכיחותה גבוהה יותר מעל גיל 50. הרופאים מסרו כי ימשיכו לבחון דרכים להארכת חיי החולים. "האתגר עבורנו הוא לדאוג גם לאוכלוסייה המבוגרת הסובלת מסרטן גרורתי במעי הגס", סיכם ד"ר לורנס.

נושאים קשורים:  סרטן המעי הגס,  גרורות,  רדיותרפיה,  יעקב לורנס,  טליה גולן,  המרכז הרפואי "שיבא",  מחקרים
תגובות
אריק באלין
31.07.2014, 18:38

שלום רב
ברצוני לברר האם לבחורה צעירה כבת 30 שחלתה בסרטן המעי הגס עם גרורות לכבד קיימות סיכויי הבראה טובים יותר כשהממצאים היו: בבדיקת חלבון של מארקרים בתחילת המחלה היא עמדה על מעל 8000 לאחר כמה טיפולים ירד לה ל4000 כמה טיפולים אחכ ירד ל1800 והבדיקה האחרונה עמדה על 1200 נראה שזה במגמת ירידה.
האם לאור הירידה לאורך הטיפולים יש סיכוי טוב להבראה?
האם נחוץ לבצע בדיקת סי טי מעבר לבדיקת המארקרים?
מתי מומלץ לבצע ניתוח אם בכלל צריך?
בכבוד רב
אריק באלין