PET

האם ניתן להשתמש בהדמיה לבירור רמת ההכרה והמודעות במצב "צמח"?

שימוש בבדיקות fMRI אפשר למטופלים שנחשבו ל"צמחים" רמה מסוימת של תקשורת. ליכולת מסוג זה עשויות להיות השלכות קליניות

18.06.2012, 21:30

בשנים האחרונות בחן פרופ' אדריאן אוון (כיום מאוניברסיטת מערב אונטריו בקנדה) דרכים לשימוש בשיטת הדמיה – fMRI – על מנת לקיים תקשורת עם מטופלים שנחשבו ל"צמחים". פרופ' אוון מספר כי החל בפיתוח השיטה בשנות ה-90 המאוחרות, לאחר שהתבקש לכתוב סקירה על השימושים הקליניים של טכנולוגיית fMRI. הוא גילה כי אין שימושים כאלה, והחל לתור אחר שימושים אפשריים.

בשנת 1997 עשה אוון שימוש בשיטת הדמיה אחרת (PET) על מנת לבדוק מטופלת בשם קייט בינברידג', שנחשבה ל"צמח" לאחר שלקתה במחלה ויראלית. בבדיקת אנשים בריאים נראית בשיטה זו הפעלה של אזור מסוים במוח (FFA – fusiform face area) כאשר הנבדק רואה פנים מוכרות. כאשר מוחה של קייט בינברידג' נסרק, הודגמה הפעלה של אותו אזור בתגובה לצפייה בפנים מוכרות, בדומה לנבדקים בריאים. כיום קייט בינברידג' בריאה, והיא מקיימת חיים פעילים ומודה לפרופ' אוון על הבדיקה שערך.

בהמשך ביצע אוון בדיקות נוספות, מתקדמות יותר. באמצעות סקירת fMRI הוא הדגים דפוס מסובך של פעילות במוח, הנראה אצל נבדקים בריאים כאשר מוצג בפניהם משפט המכיל מילה בעלת שתי משמעויות שונות (כגון המשפט “the dates and pears are in the bowl”), אותו דפוס נמצא גם אצל אחד מהנבדקים שהיה במצב "צמח" לאחר שבץ מוחי.

בשנת 2006 ביקש אוון מנבדקים במצב "צמח" לדמיין שהם משחקים טניס או מהלכים בביתם בעת שהיו בסקירת fMRI. באחת הבדיקות, של אישה בת 23, נראה באופן ברור ומובהק דפוס הפעלת המוח המופיע אצל נבדקים בריאים בעת ביצוע מטלה זו – הפעלה של ה-supplementary motor area כאשר התבקשה לדמיין משחק טניס, לעומת הפעלה של ה-parahypocampal gyrus כאשר התבקשה לדמיין הליכה ברחבי ביתה. התוצאה התפרסמה בכתב העת Science ועוררה הדים רבים. בין השאר הועלו טענות כי תגובה זו אינה מעידה על הכרה או על מודעות, שכן ייתכן שהיא מופעלת אוטומטית בתגובה לסיום ההנחיה. מתוך 54 נבדקים במצב הכרה מינימלי, התוצאות חזרו על עצמן אצל חמישה נבדקים נוספים (4 מהם במצב "צמח").

בשלב זה ניסה אוון לקדם את השימוש הקליני בשיטה זו. הוא ביקש מאחד הנבדקים, צעיר בן 24 שנמצא במצב וגטטיבי לאחר שנפגע בתאונת דרכים, להשתמש באותה שיטה על מנת להשיב לשאלות – לדמיין שהוא משחק טניס כאשר התשובה חיובית, ולדמיין שהוא מהלך בביתו כשהתשובה שלילית. הנבדק השיב בדרך זו למספר שאלות, שהתשובות עליהן לא היו ידועות לטכנאי שביצע את הבדיקה (לגבי שמו של אביו, אחיו ואחיותיו וכדומה). אוון מציין כי הניסוי דורש עבודה רבה מצד הנבדק.

בשלב הבא, מספר אוון, ברצונו לפתח את השיטה כך שתוכל להיות בשימוש קליני שגרתי, שכן לדבריו קשה להציג בפני קלינאים ובני משפחה שיטה לתקשורת עם המטופל מבלי לאפשר להם להשתמש בה בהמשך, וכיום האפשרויות לשימוש בה דלות. לשם כך הוא מנסה לפתח בדיקות דומות המבוססות על EEG – אמצעי נייד, מהיר, זמין וזול הרבה יותר מבדיקת fMRI, אך מדויק פחות. לא ניתן לבדוק הפעלה של אזורים במוח כאשר הנבדק מדמיין שהוא משחק טניס, אך ניתן להשתמש בהנחיות פשוטות יותר – למשל לדמיין הנעה של אצבע. מהירותה של השיטה תאפשר לבודקים לשאול יותר שאלות. אם הנבדק יוכל להשיב לרובן, ניתן יהיה להסיק יותר בבירור לגבי מצב הכרתו. אוון מתכנן "EEGeep” - ג'יפ מצויד בציוד לביצוע EEG, אשר ינוע ברחבי מערב אונטריו על מנת להגיע למטופלים רבים ככל האפשר.

אפשרות נוספת שהוא מעלה היא בחינת התגובה לבדיחה. במוחם של נבדקים בריאים נראית הפעלה אופיינית, וניתן לברר אם הפעלה זו מופיע גם אצל מטופלים במצב וגטטיבי. כמו כן ניתן לבחון שינויים פיזיולוגיים כגון שינוי ב-PH בחלל הפה בתגובה לבקשה לדמיין טעם חמוץ.

מבקריו של אוון טוענים כי השיטה מניחה כי הכרה היא מצב בינארי, בעוד שלמעשה המצב אינו כזה. לדבריהם במקרים מסוימים פעילות אפילפטית עלולה להתפרש כתגובה, בהיעדר הכרה. לדברי אוון הוא מודע לקושי שבהגדרת קיום הכרה, אולם לדעתו ניתן לזהות אדם הנמצא בהכרה.

אוון מציין כי השלכות קליניות אפשריות של השיטה הן התאמה של טיפול במשככי כאבים, שכן ניתן יהיה לשאול מטופל אם הוא חש כאב. כמו כן ניתן להשתמש בה לזיהוי מטופלים שצפויים להגיב היטב לטיפול שיקומי, ולהנחות בהתאם את הקצאת המשאבים.

בשלב זה נמנע אוון משימוש בשיטה על מנת לשאול את השאלה הקשה ביותר - “האם אתה מעוניין בהפסקת הטיפול להארכת חייך?” לדבריו, לפני שיוכל לשאול שאלה זו יש לוודא כי קיימות דרכי פעולה ברורות גם במקרה שהתשובה חיובית.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקור:

Nature 486, 178–180 (14 June 2012) doi:10.1038/486178a

נושאים קשורים:  PET,  fMRI,  צמח,  הכרה,  מצב וגטטיבי,  EEG,  מחקרים
תגובות