חדשות

לראשונה בישראל: הושלם תהליך תרומת ביצית בהלל יפה

ד"ר אדריאן אלנבוגן, מנהל היחידה להפריה חוץ-גופית בהלל יפה: "אנחנו בהחלט מקווים שבעקבות התורמת יבואו עוד הרבה אחרות. הרשימה של הנשים המבקשות תרומה ארוכה מהרשימה של התורמות"

ד"ר אדריאן אלנבוגן, מנהל היחידה להפריה חוץ-גופית במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה וצוותו, ביצעו שלשום את הליך תרומת הביצית הראשונה בארץ מתורמת יהודייה, אזרחית ישראל, שהתנדבה לכך מרצונה המלא, בהתאם לחוק חדש שאושר בכנסת בתחילת 2011 ועל-פי כל הנהלים המורכבים מאוד שקבע משרד הבריאות לשאיבת הביציות.

שתי נשים מעל גיל 40 נמצאו מתאימות לתרומה. הביציות שנתרמו עברו הפריה חוץ גופית בזרעי בני זוגן של שתי הנתרמות, והשלב הבא בתהליך הוא שלב "החזרת העוברים".

בתמונה: צוות תהליך תרומת ביציות, במרכז: ד"ר אדריאן אלנבוגן (באדיבות דוברות ביה"ח הלל יפה)

בתמונה: צוות תהליך תרומת ביציות, במרכז: ד"ר אדריאן אלנבוגן (באדיבות דוברות ביה"ח הלל יפה)

בהודעה הרשמית שמסר בית החולים הלל יפה, נאמר כי התורמת, שפרטיה חסויים לחלוטין, כנדרש בחוק, פנתה ביוזמתה לד"ר אלנבוגן מנהל היחידה בבקשה לתרום ביצית, ונמצא כי היא עונה על כל הקריטריונים הנדרשים מתורמת פוטנציאלית. "האישה פנתה אלי לאחר שהשתתפתי בפורום באינטרנט בנושא חוק הביציות ובו עניתי על שאלות בנידון", סיפר ד"ר אלנבוגן ל"דוקטורס אונלי". האישה ציינה כי היא רואה חשיבות רבה בסיוע לנשים הרוצות להביא ילדים לעולם, והיא הסכימה לקחת חלק בתהליך התרומה, למרות מורכבותו הרבה.

האישה עברה את התהליך, שנמשך למעלה משלושה חודשים וכלל בדיקות מרובות. שלשום נשאבו הביציות.
בשל המחויבות לשמור על כל התהליך באנונימיות גמורה, לא מתאפשר כל קשר בין התורמת לנתרמת ואף נאסר למסור פרטים נוספים עליהן.

תהליך תרומת ביציות (באדיבות דוברות ביה"ח הלל יפה)

תהליך תרומת ביציות (באדיבות דוברות ביה"ח הלל יפה)

צוות היחידה להפריה חוץ גופית בהלל יפה חגג בשמחה רבה את האירוע. "אנחנו בהחלט מקווים שבעקבות התורמת יבואו עוד הרבה אחרות. הרשימה של הנשים המבקשות תרומה כיום ארוכה מהרשימה של התורמות", הדגיש ד"ר אלנבוגן.

להלן הפרטים המלאים הקשורים בחוק לתרומת ביצית – כפי שנמסרו ממשרד הבריאות:

תהליך תרומת ביציות בישראל
בשנת 2011 התקבל בישראל חוק המאפשר לנשים ישראליות בישראל לתרום ביצית לטובת נשים הנזקקות לתרומה שכזאת. משלב זה ואילך התגבש במשרד הבריאות נוהל "תרומת ביצית".

השלבים בביצוע תרומת ביצית
שלב א':
1. התורמת הפוטנציאלית צריכה לפנות בכתב ולהביע נכונות לביצוע התרומה.
2. התורמת הפוטנציאלית חייבת להיות רווקה בת 18 עד 35.
3. התורמת הפוטנציאלית חייבת לבצע בדיקות מעבדה מקיפות הכוללות, בין היתר, ספירת דם, גילוי מחלות מין ועוד. בדיקות נוספות שהתורמת מחויבת בהן הן בדיקת כירורג שד ובדיקת צוואר רחם.
4. התורמת הפוטנציאלית צריכה להביא תעודת יושר ממשטרת ישראל חתומה על ידי עורך דין.
5. התורמת הפוטנציאלית חייבת לקבל הסבר מפורט על כל הליך הטיפול שהיא צריכה לעבור עד לשאיבת הביצית. ההסבר יינתן על ידי הרופא האחראי ביחידה להפריה חוץ-גופית.
6. התורמת הפוטנציאלית צריכה להביע הסכמה בכתב לכך שפרטיה יהיו רשומים במאגר נתונים ארצי ובמאגר יילודים. מאגרים אלו נמצאים בידי משרד הבריאות ובית המשפט והם חסויים.
7. התורמת הפוטנציאלית צריכה לעבור הערכה פסיכולוגית על ידי פסיכולוג של בית החולים.

שלב ב':
1. בהינתן שלב א' צריכה התורמת הפוטנציאלית להופיע מול ועדת אישורים של בית החולים לקבלת אישור סופי לתרומה. החברים בוועדה הם רופא בכיר לא מתחום הפוריות, עו"ד/ נציג ציבור/ עובד סוציאלי/ פסיכולוג, אחות המשמשת כמרכזת הוועדה ורופא בכיר מתחום הפוריות שאינו הרופא המטפל או האחראי על התהליך בבית החולים.
2. לאחר אישור הוועדה וחתימת התורמת על הסכמה, אפשר להתחיל בהכנתה הרפואית לתרומת ביציות.
3. רק אחרי מתן אישור זה ניתן לבצע את ההתאמה של התורמת לנתרמות פוטנציאליות.
4. החוק קובע כי כל תורמת יכולה לתרום מביציותיה בהליך אחד ללא יותר מ-3 נתרמות. כל תורמת יכולה לתרום בחייה לא יותר מ-3 פעמים ויש צורך במרווח של לפחות 180 יום בין תרומה לתרומה.
5. התורמת יכולה להתחרט על ביצוע התרומה עד תהליך הפריית הביציות. דהיינו, גם לאחר שנעשתה שאיבה. כל עוד לא בוצעה הפריה התורמת הפוטנציאלית עדיין יכולה להתחרט.
6. התורמת תשופה עבור החזרה הוצאותיה בסכום של 10,000 ₪.
7. תורמת נשואה או תרומת מדת אחרת של הנתרמת צריכה לקבל אישור מוועדת חריגים של משרד הבריאות לשם ביצוע התרומה.

תהליך התרומה: הצד של האישה המבקשת את התרומה (נתרמת פוטנציאלית):
שלב א':
1. הנתרמת הפוטנציאלית צריכה לפנות ליחידה להפריה חוץ גופית בכתב לשם קבלת תרומת ביציות. עליה להציג מסמך רפואי מרופא נשים מורשה המצביע על חוסר יכולתה להרות מביציותיה ולבקש אישור לקבל ביציות מתורמת.
2. הנתרמת הפוטנציאלית חייבת להביא תעודה רפואית על בריאותה, ולהציג תוצאות בדיקות מעבדה שונות בהתאם לבקשת הרופא ביחידה להפריה חוץ גופית.
3. הנתרמת הפוטנציאלית צריכה להביע הסכמה בכתב לכך שפרטיה יהיו רשומים במאגר נתונים ארצי ובמאגר יילודים. מאגרים אלו נמצאים בידי משרד הבריאות ובית המשפט והם חסויים.
4. הנתרמת הפוטנציאלית צריכה לשלם 10,000 ₪ על התרומה וכמו כן נחוצה התחייבות כספית של הקופה המבטחת לגבי הליך הפריה חוץ-גופית.

שלב ב':
1. נעשית בדיקה של נתוני התורמת הפוטנציאלית והנתרמת הפוטנציאלית ונבחנות קרבת משפחה אפשרית ודת.
2. נתוני הנתרמת הפוטנציאלית והתורמת הפוטנציאלית מוזנים לתוכנה מיוחדת של משרד הבריאות שבודקת התאמה על פי מדדים שונים. רק אם יש התאמה מלאה אפשר לבצע את התהליך.
3. בסיום תהליך זה יש לדווח למשרד הבריאות על ביצועו של התהליך ועל התחלתו.

בסיום כל אלו, עוברות הנתרמת הפוטנציאלית והתורמת הפוטנציאלית תהליך הכנה במקביל. סיום התהליך נעשה עם החזרת העוברים המופרים, שנוצרים על ידי הפריית ביציות התורמת עם הזרע של בן הזוג של הנתרמת, לגופה של הנתרמת.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  הפריה חוץ גופית,  תרומת ביצית,  המרכז הרפואי "הלל יפה",  ד"ר אדריאן אלנבוגן
תגובות