חדשות

ועדת בדיקה של משרד הבריאות תחקור את פרשת הכימותרפיה המיותרת בילדה

מתחקיר ראשוני שערך המשרד עולה כי מדובר במקרה מורכב מאוד ובאבחנה קשה מאוד, אך לא ברשלנות

משרד הבריאות הודיע על הקמת ועדת בדיקה ש"תחקור את האמת כדי ללמוד מהמקרה" בפרשת הילדה בת ה-5 מחולון שבעקבות אבחנה שגויה טופלה בכימותרפיה מיותרת. הילדה הגיע לוולפסון, ולאחר בדיקות הועברה לשיבא, שם קיבלה את הטיפול המיותר. בבדיקה חוזרת שעברה הילדה התברר שחלתה בדלקת הלימפה ולא בסרטן. הפרשה נחשפה לראשונה בשבוע שעבר ב"מעריב".

הנהלת וולפסון פרסמה הודעה, ובה נכתב כי היא מברכת על החלטת משרד הבריאות להקים את הוועדה הרפואית לבחינת נסיבות הטיפול. "אנו סמוכים ובטוחים כי ממצאי הוועדה יהיוּ כלי חשוב בתהליך הלמידה והסקת המסקנות, עבור כל הנוגעים בדבר", הודיע בית החולים.

משרד הבריאות הודיע כי בתחקיר הראשוני שערך נמצא כי "מדובר במקרה מורכב מאוד". עוד הודיע המשרד כי שני הפתולוגים בוולפסון ובשיבא עשו בדיקות רבות, התלבטו והתייעצו כדי להגיע לאבחנה. במרכז הרפואי שיבא החליטו לשלוח את הביופסיה להתייעצות בארה"ב. בבדיקה המקדמית שנעשתה לא נראה שמדובר ברשלנות, אלא באבחנה קשה מאוד, וכדי להגיע לחקר האמת וללמוד מהמקרה, משרד הבריאות החליט להקים ועדת בדיקה בנושא.

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן, מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור רוני גמזו וד״ר ארנון אפק ראש מנהל רפואה, ביקרו בבית החולים וולפסון. בפגישתם עם מנהלי המרכז הרפואי שיבח ליצמן את הפעילות המסורה למען החולים. עם זאת הבהיר שיש להמשיך ולבדוק את נסיבות המקרה הקשה כדי למנוע הישנות של מקרים דומים.

עוד אמר סגן השר כי הוא מגנה את תקיפות הצוות הרפואי בוולפסון ובברזילי שהתרחשו באחרונה. הוא אמר כי משרד הבריאות לא יעבור לסדר היום נוכח תופעת האלימות במערכת הבריאות.

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר בתגובה: "משרד הבריאות רשאי להחליט בכל עת על הקמת ועדת בדיקה, ושיבא, כמקובל, ישתף פעולה ויציג את כל הממצאים הרלוונטיים. נעיר מראש, כי הנהלת המרכז תומכת במנהל המחלקה וברופאיו שנאלצו לקבל החלטה רפואית לא פשוטה והעדיפו את הצלת חיי המטופלת כהחלטה מושכלת, על-פני סיכון חיי הילדה אם תישאר ללא טיפול ובהמתנה ארוכה לבירור מתקדם של התמונה הפתולוגית שבה הוחל במקביל בכלים משוכללים".

עוד נאמר בהודעת שיבא: "מפקד בשדה הקרב חייב לקבל החלטות בתנאים קשים. יש מצבים שבהם גם מנהל מחלקה חייב לקבל החלטה בתנאי קרב - הקרב על חיי המטופל - בזמן אמיתי עם כל האילוצים הקיימים באותו הרגע".

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  לימפומה,  המרכז הרפואי וולפסון,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות