חדשות

נמצא בסיס מולקולרי לקשר בין רמות הסטרס ביום-יום להתפתחות חרדה ודיכאון

המחקר נערך בשיבא, והוצג בכנס השנתי של החברה האמריקנית למדעי המוח

במחקר שערך צוות בראשות ד"ר לימור זיו-סטראסר במרכז לחקר הסרטן בשיבא נמצא לראשונה כי פגיעה ארוכת טווח בתפקוד תגובת הסטרס (דחק) גורמת לסינדרום דמוי דיכאון וחרדה. על המחקר מדווח ה-Molecular Psychiatry. הוא נערך על מודל מקובל במחקרים ביו-רפואיים – דג זברה בוגר.

המרכז הרפואי שיבא מסר כי הממצאים במאמר מציעים לראשונה בסיס מולקולרי לקשר האינטואיטיבי שבין רמות הדחק ביום יום לבין התפתחות חרדה ודיכאון. במהלך המחקר הראו החוקרים שדגים הנושאים מוטציה ברצפטור להורמון קורטיזול, נחשפים שוב ושוב לסביבה מלחיצה עד שהם מפסיקים לשחות וקופאים במקום למשך דקות אחדות. ניתוח התנהגות הדגים בבידוד חשף כי יחד עם הקפיאה וההימנעות מחיפוש דרך מוצא – סממנים אופייניים לדיכאון ולחרדה אצל בעלי חיים – הדגים המוטנטיים לא היו מסוגלים להתרגל לסביבה המלחיצה ונלחצו עוד יותר.

ד"ר לימור זיו-סטראסר

ד"ר לימור זיו-סטראסר

הממצא חשוב, הסבירו החוקרים, כי הוא מראה שניתן "לרפא" התנהגות לא נורמלית של דגים מוטנטיים על ידי טיפול בפרוזק (Fluoxetine SSRI) במשך כמה ימים, או באופן מיידי על ידי וואליום (Diazepam), כדי לאשש את הבסיס המולקולרי המשותף של דיכאון וחרדה שקיים בין בני-אדם לדגים. בחינה של מוח הדג חושפת ליקויים במנגנונים המולקולריים המוכרים גם אצל בני אדם.

תוצאות המחקר הוצגו גם בכנס השנתי של החברה האמריקנית למדעי המוח (Annual Meeting of the Society for Neuroscience) בסן-דייגו.

נושאים קשורים:  חדשות,  פרוזק,  דיכאון,  חרדה,  מדעי המוח,  ואליום,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות
 
mm20
12.06.2012, 10:31

כבוד!