מלטונין

שילוב של מלטונין וטיפול התנהגותי-קוגניטיבי יעיל לטיפול בהפרעות שינה של ילדים הסובלים מהפרעות הספקטרום האוטיסטי

בניסוי מבוקר ואקראי זה נבחנה היעילות של מלטונין בשחרור מבוקר כטיפול יחיד ובשילוב עם טיפול התנהגותי-קוגניטיבי לטיפול בנדודי שינה מתמשכים בקרב ילדים הסובלים מהפרעות הספקטרום האוטיסטי

07.06.2012, 09:54

מלטונין וטיפול התנהגותי-קוגניטיבי נמצאו יעילים בטיפול בהפרעות שינה בקרב ילדים הסובלים מהפרעות הספקטרום האוטיסטי, אך מעט ידוע לגבי יעילותם היחסית או המשולבת. 160 ילדים בני 10-4 שנים, הסובלים מהפרעות הספקטרום האוטיסטי, ושסבלו מנדודי שינה עקב בעיות בהתחלת שינה ואחזקה פגומה של שינה, חולקו באקראי לקבלת שילוב של מלטונין בשחרור מבוקר וטיפול התנהגותי-קוגניטיבי, מלטונין בשחרור מבוקר,  4 ביקורים של טיפול התנהגותי-קוגנטיבי או טיפול כללי באינבו, למשך 12 שבועות. 4 קבוצות המחקר היו שוות בגודלן.

ילדה ישנה (אילוסטרציה)

ילדה ישנה (אילוסטרציה)

הילדים נבדקו בתחילת הניסוי ואחרי 12 שבועות של טיפול. התגובה לטיפול הוערכה באמצעות ניטור אקטיגרפי במשך שבוע אחד, ובאמצעות יומן שינה ושאלון שינה. מדדי התוצאות העיקריים, שנגזרו מהאקטיגרפיה, היו משך הזמן עד להירדמות, כלל זמן השינה, התעוררות אחרי התחלת שינה ומספר ההתעורריות.

בקבוצות הטיפול הפעיל נמצאו שיפורים בכל מדדי התוצאות מתחילת הניסוי ועד להערכה, אחרי 12 שבועות. טיפול במלטונין היה יעיל בעיקר בהפחתת תסמיני נדודי שינה, ואילו לטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי הייתה השפעה חיובית קלה בעיקר על משך הזמן עד ההירדמות. הדבר מרמז על כך שלאספקטים התנהגותיים יש תפקיד בקביעת נדודי שינה התחלתיים. בקבוצת הטיפול המשולב נראתה נטייה לתוצאות טובות יותר לעומת קבוצות טיפול אקטיבי אחרות, פחות הפסקות טיפול, וחלק יחסי גדול יותר של מגיבים לטיפול שהשיגו שינויים משמעותיים קלינית (63.38% עם קריטריון יעילות שינה נורמטיבית של >85% ו-84.62%, ומשך זמן להירדמות < 30 דקות).

החוקרים הסיקו כי מניסוי זה עולה אפשרות שהוספת טיפול התנהגותי לטיפול במלטונין תוביל לתגובה טובה יותר לטיפול, לפחות בטווח הקצר.

מקור:

Controlled-release melatonin, singly and combined with cognitive behavioural therapy, for persistent insomnia in children with autism spectrum disorders: a randomized placebo-controlled trial: Cortesi F. et al., J Sleep Res. 2012 May 22. doi: 10.1111/j.1365-2869.2012.01021.x. Advance Online Publication.

נושאים קשורים:  מלטונין,  הפרעות שינה,  הספקטרום האוטיסטי,  נדודי שינה,  טיפול התנהגותי-קוגניטיבי,  מחקרים
תגובות