חדשות

דוח בין-לאומי: עלייה של 75% במקרי הסרטן בעולם עד 2030

עלייה חדה במיוחד צפויה במדינות העניות והמתפתחות, עקב אימוץ אורח חיים מערבי

ממחקר חדש, שפרסמה בסוף השבוע סוכנות המחקר והמידע לנושאי סרטן (IARC) של ארגון הבריאות העולמי, עולה כי בתוך פחות משני עשורים יגדל ב-75% מספר חולי הסרטן בעולם. עלייה חדה במיוחד צפויה במדינות העניות המאמצות אורח חיים מערבי.

עורכי המחקר פרסמו אותו בעיר ליון, צרפת, וב-Lancet Oncology והדגישו כי עלייה באיכות החיים בעשורים הקרובים במדינות הנ"ל תלווה בנסיקה בשיעורי הסרטן. מחברי הדוח ובראשם ד"ר פרדי בריי (Freddie Bray) מה-IARC ציינו כי "זה מחיר השיפור ברמת החיים, הקשור בתזונה לא נכונה, בהיעדר פעילות גופנית ובאימוץ הרגלים רעים. התוצאההיא יותר חולים בסרטן שד, סרטן ערמונית וסרטן המעי הגס והחלחולת. הנתונים מבוססים על מאגר המידע העולמי GLOBOCAN ועל ניתוח נתונים של מקרי מוות מסרטן שנאספו בשנת 2008 מ-184 מדינות.

זהו המחקר הראשון מסוגו, ובו ניסו לאמוד את קצב העלייה במקרי סרטן ולהשוות בין מדינות עשירות לעניות/מתפתחות, וזאת בהתאם למדד השוואתי שהגדירו מומחי האו"ם (HDI). עורכי המחקר מסרו כי בעיקר במדינות תת-הסהרה, יש לצפות למקרים רבים של סרטן עקב מחלות דלקתיות, ובמיוחד סרטן צוואר הרחם וגם סרטני כבד, קיבה וסרקומת קפוסי.

במדינות העשירות, הגדולות והמפותחות וביניהן בריטניה, אוסטרליה, רוסיה וברזיל, צפויה עלייה במקרי סרטן הקשורים בעישון כמו סרטן ריאות. עוד צופה הדוח כי במדינות הענקיות כמו סין והודו וכן במדינות אפריקה יש לצפות לעלייה של 78% במקרי הסרטן עד שנת 2030. במדינות העשירות צופה המחקר ירידה במקרי סרטן צוואר הרחם והקיבה.

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן הקיבה,  סרטן כבד,  עישון,  סרטן הערמונית,  סרטן שד,  סרטן ריאות,  סרטן צוואר הרחם,  סרטן המעי,  סרקומת קפוסי
תגובות