דיכאון

טיפול בבוטוקס מוביל לשיפור בדיכאון

במחקר מבוקר אקראית שכלל 30 משתתפים נמצא שיפור בדיכאון בעקבות טיפול בטוקסין בוטולינום בהשוואה לטיפול בפלסבו

03.06.2012, 08:57

דיכאון הוא אחד מגורמי הנכות המובילים בעולם על פי פרסומי ארגון הבריאות העולמי. תגובתם של חלק מהמטופלים לטיפול אינה מספקת, והדיכאון עלול להפוך אצלם למצב כרוני.

רגשות שליליים כגון כעס, פחד או עצב קשורים בהפעלת שרירי ה-corrugator וה-procerus באזור הגלבלה בפנים. מחקרים קודמים הדגימו הפעלה מוגברת של שרירים אלו אצל מטופלים הסובלים מדיכאון. הזרקה של טוקסין בוטולינום לאזור הגלבלה מעכבת את הפעלתם של שרירים אלו, והיא אחד הטיפולים השכיחים ביותר ברפואה אסתטית. נמצא כי טיפול זה משפיע על החוויה הרגשית ועל המצב הרגשי. במחקר זה נבחנה השפעתו של טיפול זה על סימפטומי דיכאון.

המחקר כלל 30 משתתפים שגויסו באמצעות פניה לפסיכיאטרים במרפאות קהילתיות וכן באמצעות מודעות בעיתונות. נכללו מטופלים בני 25–65 שסבלו מדיכאון ללא תגובה מספקת לטיפול תרופתי (שנמשך 4 שבועות לפחות), ושיש בפניהם קמט גלבלרי (glabellar line) בינוני עד חמור בעת הזעפת פנים רצונית (voluntary frown). לא נכללו משתתפים עם אבחנות פסיכיאטריות או נוירולוגיות נוספות.

15 מטופלים טופלו בהזרקה חד-פעמית של טוקסין בוטולינום לשרירי הגלבלה. קבוצת הביקורת כללה 15 מטופלים נוספים שטופלו בהזרקה חד-פעמית של תמיסת סליין, בכמות זהה.

אצל מטופלים בטוקסין בוטולינום נראה שיפור משמעותי במדדי הדיכאון במהלך המעקב, ואילו בקבוצת הביקורת לא נראה שיפור כזה. מדדי הדיכאון שנבחנו היו Hamilton Depression Rating Scaleי(HAM-D17) וכן Beck Depression Inventory ו-Clinical global impression scale. לאחר שישה שבועות נראה שיפור מובהק במצב המטופלים בקבוצת המחקר (ירידה ממוצעת של 10.7±8.16 נקודות או 47.1% בציון במדד HAM-D17) לעומת קבוצת הביקורת (ירידה ממוצעת של 1.73±4.25 נקודות או 9.2%). השפעת הטיפול הייתה מעט גדולה יותר בקרב נשים. ההשפעה הייתה גדולה יותר בתום המחקר, לאחר 16 שבועות של מעקב.

הטיפול נסבל היטב, ותופעות הלוואי היו גירוי מקומי לאחר ההזרקה ואירועים קצרים של כאב ראש בשבועות הראשונים לאחר הטיפול.

החוקרים מסכמים כי על פי התוצאות, טיפול חד-פעמי בהזרקת טוקסין בוטולינום לאזור הגלבלה עשוי להיות אמצעי יעיל ובטוח לטיפול בדיכאון. התוצאות אף תומכות בהשערות לגבי קשר דו-כיווני בין הבעת הפנים למצב הרגשי.

המחקר בוצע במימון קרן מחקר פרטית, אולם חלק מהחוקרים דיווחו על קשר לחברות תרופות שונות (ללא קשר למחקר זה).

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקור:

Wollmer et al.; Facing depression with botulinum toxin: A randomized controlled trial, J Psychiatr Res. 2012 May;46(5):574-81

נושאים קשורים:  דיכאון,  מחקרים,  בוטוליניום טוקסין
תגובות
איתן
05.06.2012, 11:03

נו באמת! אין גבול למחקרים הזויים?