סכיזופרניה

שימוש מוקדם בקנאביס והתפתחות סימפטומי הפרעת אישיות סכיזוטיפלית

במחקר אורך נמצא קשר בין שימוש בקנאביס בגיל צעיר לבין התפתחות תסמיני הפרעת אישיות סכיזוטיפלית בגיל מאוחר יותר

ראיות מצביעות על קשר בין שימוש בקנאביס לבין התפתחות סכיזופרניה בקרב צעירים, אולם לא הוכח קשר סיבתי. ייתכן גם כי נטייה מוקדמת להתפתחות פסיכוזה או סכיזופרניה קשורות בנטייה מוגברת לשימוש בקנאביס. במחקר זה נעשה ניסיון לבחון את הקשר בין שימוש בקנאביס בגיל צעיר לבין סימפטומי הפרעת אישיות סכיזוטיפלית.

קנאביס (אילוסטרציה)

קנאביס (אילוסטרציה)

מחקר זה הוא מחקר אורך פרוספקטיבי שכלל מעקב ממושך אחר 804 משתתפים שאותרו באופן אקראי בילדותם, ועברו הערכות חוזרות לגבי הפרעות בציר I ובציר II החל מגיל 13. בוצעו ארבע הערכות – בגיל ממוצע של 13.7 שנים (בשנת 1983), 16.4 שנים, 22.4 שנים ו-33.2 שנים. שימוש בקנאביס נבחן על פי דיווח המשתתפים (שנשאלו לגבי שימוש בסם, תדירות השימוש וגיל תחילת השימוש). שימוש מוקדם בסם הוגדר כשימוש שהחל לפני גיל 14 שנים (שכן מחקרים קודמים מצאו שלשימוש בסם בגיל צעיר מ-15 יש משמעות רבה יותר לגבי ניבוי התפתחות סכיזופרניה מאשר שימוש בגיל מאוחר יותר). סימפטומי הפרעת אישיות סכיזוטיפלית הוערכו על פי שאלון Children In Community Self Report (CIC-SR) Schizotypal Personality Disorder (SPD) symptom scale – שאלון הכולל 16 פריטים ומקיף את קריטיריוני DSM-IV לאבחון הפרעת אישיות זו. נוסף לכך נבחנה ההשפעה של גורמים דמוגרפיים ושל הפרעות דיכאון או חרדה, של שימוש בסמים נוספים ושל עישון סיגריות.

70% מהמשתתפים דיווחו כי השתמשו בקנאביס. רובם דיווחו על שימוש חד-פעמי או נדיר. שימוש תדיר שהחל לפני גיל 14 דווח על ידי 17.1% מהמשתתפים שדיווחו על שימוש בקנאביס. משתתפים שדיווחו על שימוש בקנאביס בגיל צעיר נטו יותר לשימוש בסמים נוספים ולעישון וכן נטו יותר לסבול מדיכאון, אך לא מהפרעות חרדה. כמו כן נמצאה בקרבם נטייה מוגברת (לא מובהקת סטטיסטית) לסימפטומי הפרעת אישיות סכיזוטיפלית (להלן SPD) מלכתחילה.

באופן כללי, חלה ירידה קלה אך מובהקת בשכיחות תסמיני SPD עם הגיל. בקרב משתתפים שדיווחו על שימוש מוקדם בקנאביס נמצאה שכיחות מוגברת של סימפטומי SPD על פני טווח הגילים. השפעה זו נותרה מובהקת גם לאחר שהובאה בחשבון הימצאותם של סימפטומי SPD בהערכה הראשונה. השפעת השימוש המוקדם בקנאביס נמצאה גם בקרב משתתפים שלא נמצאו אצלם סימפטומי SPD בגיל צעיר.

החוקרים מסכמים כי על פי התוצאות, שימוש בקנאביס בגיל צעיר קשור להתפתחות סימפטומי הפרעת אישיות סכיזוטיפלית בשלב מאוחר יותר, ולא רק בחיזוק של סימפטומים שהיו קיימים קודם. על פי התוצאות ייתכן כי שימוש בקנאביס תורם להתפתחותם של אותם תסמינים, אם כי לא ניתן לשלול את האפשרות שהשימוש בקנאביס למעשה משפעל את התפתחות אותם תסמינים אם קיימת קודם נטייה לכך.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקור:

Anglin et al.; Early cannabis use and Schizotypal Personality Disorder Symptoms from adolescence to middle adulthood, Schizophr Res. 2012 May;137(1-3):45-9

נושאים קשורים:  סכיזופרניה,  קנאביס,  הפרעת אישיות סכיזוטיפלית,  מחקרים
תגובות