פרפור פרוזדורים

טיפול בווארפרין יעיל עבור רוב החולים בפרפור פרוזדורים

אצל רוב החולים בפרפור פרוזדורים נמצא כי הסיכון לשבץ איסכמי ללא טיפול נוגד קרישה גבוה יותר מהסיכון לדימום תוך-גולגלתי עם טיפול נוגד קרישה

14.05.2012, 16:06

גורמי הסיכון המוכרים לדימום במהלך טיפול נוגד קרישה הם בדרך כלל אותם גורמי סיכון, המנבאים אירועים טרומבואמבוליים בקרב חולי פרפור פרוזדורים (AF). מטרת ניסוי זה הייתה להבין כיצד למקסם את האפשרות למנוע שבץ ודימום.

נתונים של 182,678 חולי AF שהופיעו במרשם נתוני השחרור של בית חולים בשבדיה, נבחנו במשך תקופה ממוצעת של 1.5 שנים (260,000 שנות חולה בסיכון). החולים רובדו לפי ניקודי סיכון, תוך שימוש בקודי ICD-אבחנתיים היסטוריים שהופיעו במרשם. מידע לגבי שימוש בתרופות התקבל ממרשם נתוני התרופות השבדי. נקודת הקצה הראשונית הייתה תועלת נטו, שהוגדרה כמספר מקרי השבץ האיסכמי שנמנעו בעת נטילת טיפול נוגד קרישה, פחות מספר אירועי הדימום התוך-גולגולתי העודף, עם פקטור של 1.5, שנועד לפצות על התוצאה החמורה יותר, בדרך כלל, של דימומים תוך-גולגולתיים.

פרפור פרוזדורים (אילוסטרציה)

פרפור פרוזדורים (אילוסטרציה)

נמצא כי טיפול נוגד קרישה בקומדין יעיל יותר קלינית עבור כמעט כל חולי AF. יוצאים מן הכלל היו חולים בסיכון נמוך מאוד לשבץ איסכמי (ניקוד של CHA(2)DS(2)-VASc = 0) ובסיכון גבוה, באופן מתון, לדימום (1.7%- לשנה). התוצאות היו דומות לאלה של (CHADS(2, למעט בקרב חולים בסיכון אמבולי נמוך מאוד, ובמקרים אלו באמצעות CHA(2)DS(2)-VASc אפשר היה לזהות את החולים (6,205 מטופלים;י3.9% מכל החולים) שלא הפיקו תועלת קלינית נטו, או שמצבם אף הורע מטיפול נוגד קרישה.

החוקרים הסיקו כי אצל כמעט כל החולים ב-AF, הסיכון לשבץ איסכמי ללא טיפול נוגד קרישה היה גבוה יותר מהסיכון לדימום תוך-גולגולתי עם טיפול נוגד קרישה. אנליזה של התועלת נטו הצביעה על כך שיותר חולים עשויים להפיק תועלת מטיפול נוגד קרישה.

מקור:

Net Clinical Benefit of Warfarin in Patients with Atrial Fibrillation: A Report from the Swedish Atrial Fibrillation Cohort Study: Friberg L. et al., Circulation. 2012 Apr 18. Advance Online Publication.

נושאים קשורים:  פרפור פרוזדורים,  דימום תוך-גולגולתי,  ווארפרין,  שבץ איסכמי,  מחקרים
תגובות