חדשות

שני מחקרים בסורוקה: כליאת כתף היא מצב חירום בלידה שאיננו ניתן לחיזוי

מהמחקרים עולה כי שיעור מקרי כליאת הכתף ירד בעשור האחרון מ-0.4% ל-0.2%. ראש צוות המחקר פרופ' אייל שיינר ממליץ להימנע מהיריון ארוך מ-42 שבועות כאשר מזוהים גורמי סיכון

צוות רופאים וחוקרים מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה, בראשות פרופסור אייל שיינר ובשיתוף אוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע, פרסם בכתב העת Archives of Gynecology and Obstetrics תוצאות מחקרים על תופעת ה-Shoulder Dystocia (פרע/כליאת כתף) – מצב חירום בתהליך הלידה שבו לאחר יציאת הראש נתקעת כתף העובר. המחקרים בדקו את שיעורי התחלואה מכליאת כתפיים ואת גורמי הסיכון, וכן אפיינו את הסיבוכים, תוך התמקדות בפגיעה במקלעת הזרוע המובילה למצב ה-Erb's Palsy. מסד הנתונים בשני המחקרים הקיף יותר מ-240 אלף לידות, ונבחנו בו 451 מקרים של כליאת כתף.

פרופסור שיינר מסר כי כליאת כתף היא סיכון בריאותי לעובר וכי נדרשות מניפולציות כדי לחלצו ממצב זה בזריזות ובשלום. הספרות הרפואית מתארת את הסיבוכים, החל מפגיעה במקלעת הזרוע וכלה במוות של העובר. "ההגדרה הרפואית משתנה", ציין עוד פרופסור שיינר, "אך מקובל להגדיר מצב זה כלידה הדורשת מניפולציות נוספות למשיכה עדינה של היילוד. הגדרה נוספת היא משך זמן של יותר מ־60 שניות מיציאת הראש ועד יציאת גוף היילוד".

הבשורות הטובות שעלו מהמחקרים החדשים הן ששיעור מקרי כליאת הכתף ירד בעשור האחרון מ-0.4% ל-0.2% . גורמי הסיכון שזוהו היו משקל לידה גבוה (יותר מ־4 ק"ג), סוכרת, ריבוי מי שפיר, כשל בהתקדמות הלידה בשלב השני, היריון עודף (מעל 42 שבועות), השמנת יתר של האם, ולדנות גבוהה (יותר מחמש לידות) וגיל אם מבוגר (מעל 40).

מבחינת התוצאות המיילדותיות נמצא במחקרים שיעור יתר של סיבוכים במקרים אלו. ציוני אפגר בקרב היילודים שסבלו מפרע כתף היו באופן מובהק נמוכים יותר בדקה וב־5 דקות, ושיעורי התמותה היו גבוהים יותר.
עם זאת, יותר מ־50% ממקרי פרע הכתף התרחשו למעשה בקרב יילודים ששקלו פחות מארבעה ק"ג. כאשר נבחנו מקרי סיבוך של פגיעה במקלעת הזרוע, נמצא כי רק כ־40% התרחשו בקרב יילודים שמשקלם היה יותר מארבעה ק"ג. לא נמצא שיעור מוגבר של השמנת יתר של האם או של סוכרת בקבוצת יילודים זו.

פרופסור שיינר ציין כי "שני המחקרים החדשים מצטרפים עתה לספרות המדעית המראה שלמעשה פרע כתף הוא מצב חירום מיילדותי שלצערנו לא ניתן לחזות אותו ומשום כך גם לא ניתן למנעו. הירידה שנצפתה בשיעור התופעה בעשור האחרון איננה בהכרח ביטוי ליכולתנו להעריך משקל טוב אלא אולי ביטוי לעלייה הניכרת שחלה בשיעור הניתוחים הקיסריים. עם זאת, בהריונות שמזוהים במהלכם גורמי סיכון לפרע-כתף, בעיקר משקלי קיצון של נשים וסוכרת הריונית – כדאי לא לאפשר 'למשוך' היריון אל מעבר ל-42 שבועות".

למחקר ב-Archives of Gynecology and Obstetrics 

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופסור אייל שיינר,  המרכז הרפואי "סורוקה",  סוכרת היריון,  כליאת כתף,  משקל יתר
תגובות