פרפור פרוזדורים

בתת אנליזה חדשה נמצא שפרדקסה מובילה לשיעור נמוך יותר של דימומים תוך-גולגולתיים בהשוואה לווארפרין

בתת-אנליזה חדשה של מחקר ה-RE-LY נמצא כי פרדקסה במינון של 150 מ"ג ו-110 מ"ג הפחיתה באופן מובהק את שיעור הדימומים התוך-גולגולתיים בהשוואה לווארפרין

06.05.2012, 11:53

בתת-אנליזה חדשה של מחקר ה-RE-LY נמצא כי פרדקסה (במינון 150 מ"ג ו-110 מ"ג, פעמיים ביום) מובילה לשיעור נמוך יותר של דימומים תוך-גולגולתיים בהשוואה לווארפרין מאוזן היטב. ההבדל היה מובהק, הן לגבי דימומים טראומתיים והן לגבי דימומים הגורמים למוות.

ד"ר קונולי, מנהל היחידה לקרדיולוגיה באוניברסיטת McMaster, וחבר ב-Population Health Research Institute, Hamilton, Ontario, הכריז כי תת-האנליזה החדשה מאירה את פרופיל הבטיחות הטוב יותר של פרדקסה.

בתת-האנליזה נבחנו 154 מקרים של דימומים מוחיים על פי אזורי דימום, שיעורי דימום, גורמי סיכון וטראומות הקשורות לדימום. תוצאות האנליזה פורסמו ב-Stroke: The Journal of the American Heart Association.

דימום תוך-גולגולתי הוא אחד הסיבוכים המצערים ביותר של תרופות נוגדות קרישה והוא נצפה בעיקר בקרב קשישים. דימומים תוך-גולגולתיים (הכוללים דימומים תוך-מוחיים, דימומים סב-דורליים ודימומים סב-ארכנואידיים) הם הגורם העיקרי לרוב מקרי הנכות והמוות כתוצאה מדימום, הקשורים לנטילת ווארפרין.
במחקר ה-RE-LY נמצא שפרדקסה במינון של 150 מ"ג ו-110 מ"ג הפחיתה באופן מובהק את שיעור הדימומים התוך-גולגולתיים ב-59% ו- 70%, בהתאמה, בהשוואה לווארפרין מאוזן היטב.

מתת-האנליזה החדשה עולות כמה מסקנות:
-  פרדקסה במינונים של 110 מ"ג ו-150 מ"ג, פעמיים ביום, מובילה לשיעור נמוך יותר באופן מובהק של דימומים תוך-גולגולתיים בהשוואה לווארפרין מאוזן היטב (110 מ"ג: 11 מקרים לעומת 32, p<0.001,י150 מ"ג: 13 מקרים לעומת 32, p<0.001)
-   פרדקסה במינונים של 110 מ"ג ו-150 מ"ג פעמיים ביום, מובילה לשיעור נמוך יותר באופן מובהק של דימומים תוך-גולגולתיים טראומתיים בהשוואה לווארפרין מאוזן היטב (11 מקרים לעומת 25, p<0.05)
-  הפרוגנוזה של הדימומים התוך-גולגולתיים הייתה זהה בכל קבוצות המחקר
-  שיעור הדימומים התוך-גולגולתיים בשני מינוני הפרדקסה היה נמוך ותאם את השיעורים הנצפים בקרב חולי פרפור פרוזדורים המקבלים טיפול נוגד טסיות

ד"ר קונולי הוסיף כי דימום תוך-גולגולתי הוא אחד הסיבוכים המפחידים ביותר של טיפול נוגד קרישה. האנליזה החדשה של מחקר ה-RE-LY מאירה לטענתו את פרופיל הבטיחות הטוב יותר של פרדקסה, היות שנמצא כי פרדקסה מובילה לשיעור נמוך יותר של דימומים תוך-גולגולתיים, כולל דימומים טראומתיים ודימומים גורמי מוות.

מחקר ה-RE-LY הראה כי פרדקסה במינון של 150 מ"ג פעמיים ביום מפחיתה את הסיכון לשבץ ולתסחיפים סיסטמיים ב-35% בהשוואה לווארפרין מאוזן היטב (חציון זמן בטווח התרפויטי 67%) ועדיפה על פני ווארפרין במניעת שבץ בקרב חולי פרפור פרוזדורים שלא על רקע מחלה מסתמית. פרדקסה במינון 110 מ"ג פעמיים ביום נמצאה יעילה כמו ווארפרין מאוזן היטב במניעת שבץ ותסחיפים סיסטמיים בקרב חולי פרפור פרוזדורים שלא על רקע מחלה מסתמית.

פרדקסה במינון 150 מ"ג פעמיים ביום היא נוגד הקרישה היחיד מהדור החדש המפחית באופן מובהק הן שבץ מוחי המורגי והן שבץ מוחי איסכמי בקרב חולי פרפור פרוזדורים שלא על רקע מחלה מסתמית בהשוואה לווארפרין מאוזן היטב.

*המידע מוגש באדיבות חברת רפא ובאחריותה

נושאים קשורים:  פרפור פרוזדורים,  וואפרין,  דימום תוך-גולגולתי,  פרדקסה,  מחקרים
תגובות