סרטן שד

מרבית השורדות מסרטן שד חוות תופעות לוואי מהטיפול לאורך זמן

The Pulling Through Study: יותר מ-60% מהנשים חוו תופעת לוואי אחת או יותר שהיה צורך בהתערבות שיקומית בגינן

16.04.2012, 15:15

יש צורך בתיאור טוב יותר ובהבנה טובה יותר של תופעות הלוואי שנגרמות כתוצאה מהטיפול בסרטן שד, כדי להתאים טיפול פיזי ופעילות שיקומית. מחקרים קודמים הוגבלו לנושא יחיד ולא כללו מעקב ארוך-טווח. הניסוי "יציאה ממשבר" (The Pulling Through Study) סיפק נתונים לגבי תופעות לוואי בקרב נשים שהחלימו מסרטן שד, והיו במעקב במשך 6 שנים.

דגימה מבוססת-אוכלוסייה של נשים אוסטרליות (287 משתתפות) שאובחנו כלוקות בסרטן שד פולשני אונילאטרלי, היו במעקב במשך חציון זמן של 6.6 שנים ועברו הערכה בצורה פרוספקטיבית לגבי סיבוכים הקשורים לטיפול 6, 12, 18 חודשים ו-6 שנים אחרי האבחנה. ההערכות כללו בחינה של סיבוכים אחרי ניתוח, תגובה בעור לטיפול בהקרנות, תסמיני גוף עליון, לימפאדמה, 10% עלייה במשקל הגוף, עייפות ותפקוד רביע הגוף העליון.

סרטן השד (אילוסטרציה)

סרטן השד (אילוסטרציה)

החלק היחסי של נשים שהייתה לגביהן אינדיקציה חיובית לסיבוך כלשהו ו-1 או יותר סיבוכים, עברו הערכה תוך שימוש בכל הנתונים הזמינים בכל נקודת זמן. נשים נחשבו כסובלות מסיבוך ספציפי, רק אם הדיווח שלהן היה על אחת משתי הרמות הגבוהות ביותר של סולם לייקרט עבור נושאים מדווחים עצמית.

שש שנים אחרי האבחנה יותר מ-60% מהנשים חוו תופעת לוואי אחת או יותר, שהיה צורך בהתערבות שיקומית בגינן. החלק היחסי של נשים שחוו שלוש תופעות לוואי או יותר פחת במהלך המעקב, ואילו החלק היחסי של נשים שלא חוו תופעות לוואי נשאר קבוע, כ-40%, מ-12 חודשים ועד שש שנים. עלייה במשקל הייתה הסיבוך היחיד ששכיחותו גדלה על פני הזמן.

החוקרים הסיקו כי נתונים אלו תומכים בפיתוח גישת מעקב פרוספקטיבית מולטי-דיסציפלינארית לצורך טיפול בתופעות לוואי בקרב שורדות סרטן שד.

מקור:

Prevalence of breast cancer treatment sequelae over 6 years of follow-up. The Pulling Through Study: Schmitz KH. et al., Cancer 2012;118.8

נושאים קשורים:  סרטן שד,  תופעות לוואי,  מחקרים
תגובות