חדשות

רדיו-כירורגיה לטיפול בגידולים בעמוד השדרה הופעלה בשיבא

עד כה הוגבלה שיטה זו לפתולוגיות במוח בלבד, אך מעתה אפשר לבצעה גם לחולים הסובלים מגידולים בעמוד השדרה

שיטת רדיו-כירורגיה חדישה לטיפול בגידולים בעמוד השדרה הוכנסה לשימוש במרכז הרפואי "שיבא". הטיפול נעשה באמצעות קרינה מייננת במינון גבוה. עד כה היה מקובל שההקרנה נעשית במנה בודדת. המינון הגבוה פוגע גם בגידולים המוגדרים כעמידים לקרינה, תוך הימנעות מהקרנה בעוצמה גבוהה לרקמות הבריאות. עד השנים האחרונות הוגבל הטיפול מהסוג הזה לפתולוגיות במוח בלבד, אבל נוכח ההתקדמות שחלה בבדיקות הדימות והמחשוב ועם פיתוחן של מערכות חדישות יותר, ניתן להשתמש בשיטה הזאת גם לטיפול בפתולוגיות של עמוד השדרה.

מערכת נובליס

מערכת נובליס (צילום: דוברות שיבא)

ד"ר רן הראל, נוירו-כירורג מומחה ב"שיבא" המרכז את התחום החדש, ביצע כבר שתי פרוצדורות באמצעות המערכת החדישה. ד"ר הראל מסר כי הטיפול איננו חודרני ומיועד לחולים הסובלים מגידולים ראשוניים בעמוד השדרה שאינם נתיחים. הטיפול מתאים גם לחולים שנותחו ונותרה שארית מהגידול, שיש עדות להישנות הגידול או להופעת גידולים משניים (גרורות) ולחולים הסובלים מגידולים עמידים יחסית לקרינה. כמו כן מיועדת שיטת הטיפול הזאת לחולים שטיפול בקרינה הקונבנציונלית נכשל אצלם.

מהם שלבי הטיפול?
לחולים המתאימים לטיפול הזה יבוצע, בשלב ראשון, MRI לאזור הגידול וזאת על פי פרוטוקול מיוחד. לאחר מכן יבוצע CT – סימולציה - עם מערכת קיבוע לגוף שבה ייעשה שימוש גם בזמן הטיפול. בשלב הבא יחל הצוות המטפל לתכנן את הטיפול. תוצאות בדיקות ה-CT וה-MRI מוזנות למחשב התכנון ומתבצע מיזוג של הבדיקות. לאחר מכן מתבצע תכנון המטרה - האזור שיעבור הקרנה בזמן הטיפול.
כן מתבצע תכנון של מבנים שיש צורך להגן עליהם, במיוחד חוט השדרה, כדי להימנע ממנת יתר למבנים אלו. בשלב הבא מתוכנן טיפול הקרינה על המטרה והוא נבדק במנגנוני בקרת איכות. החולה מוזמן לטיפול ובמהלכו הוא מקובע בשכיבה בעזרת מתקן הקיבוע על מיטת הטיפול, ובמשך 30-20 דקות מתבצע הטיפול. לאחר הטיפול החולה משתחרר לביתו.

נושאים קשורים:  חדשות,  רדיולוגיה,  רדיוכירורגיה,  רן הראל,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות