חדשות

איגוד הפסיכיאטריה: נשים נוטות יותר מגברים ליפול ברשתן של כתות

כך נמסר ביום עיון על השתעבדות נפשית שערכו האיגוד וההסתדרות הרפואית לפסיכיאטרים מחיפה והצפון. אחת מנשותיו של גואל רצון סיפרה בכנס כיצד התמכרה לרעיונותיו

ביום עיון שקיימו בחיפה איגוד הפסיכיאטריה בישראל וההסתדרות הרפואית, לרופאים פסיכיאטרים מסניף חיפה והצפון, נמסר כי מחקרים חדשים העלו שנשים נוטות יותר מגברים ליפול ברשתן של כתות, וכי מועדות לכך בעיקר בנות 20 ומעלה. יום העיון עסק במה שמוגדר כשעבוד נפשי במסווה של רוחניות.

סגידה לגורו (אילוסטרציה)

סגידה לגורו (אילוסטרציה)

ד"ר גבי זוהר, עובד סוציאלי קליני ומומחה בטיפול בנפגעי כתות, מסר ביום העיון כי בכתות נערכת שטיפת מוח, וכי החברים בכת מתמכרים לרעיונות רוחניים ולאידיאולוגיה של המנהיג. ההתמכרות, שמגיעה עד כדי השתעבדות נפשית, לדבריו, מביאה לא מעט אנשים עד לפשיטת רגל. נוסף על כך, הנפגעים סובלים מבעיות נפשיות המחייבות טיפול רפואי.

בכנס השתתפה גם אחת מנשותיו של גואל רצון, שילדה לו חמישה ילדים בתוך עשר שנים. היא סיפרה כיצד התמכרה לרעיונותיו, נפלה קורבן לאיומים סמויים ונקלעה למצבי חרדה.

ד"ר צביקה קירש, מנהל מחלקה במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל ויו"ר סניף חיפה והצפון באיגוד הפסיכיאטריה בישראל, אמר ביום העיון כי חברות בכת היא סוג של התמכרות, וכי המשתחררים ממנה זקוקים לליווי מקצועי נפשי בגלל סימפטומים פוסט-טראומתיים. לדבריו, תהליך הריפוי מתאפשר רק כאשר יש נתק בין הגורם המשפיע, מנהיג הכת, לבין חבריה, בדומה לנתק הנדרש בין מכור לסם לבין החומר הממכר.

נושאים קשורים:  חדשות,  כת,  כתות,  השתעבדות רוחנית,  התמכרות,  טראומה,  פסיכיאטריה,  טיפול נפשי,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות