חדשות

איגוד הפסיכיאטריה האירופי: מה עדיף - הרבה תרופות או תרופה יחידה?

ד"ר צבי קירש, מהמרכז לבריאות הנפש טירת הכרמל, שחזר מכנס האיגוד בפראג: "הסוגיה מעסיקה במיוחד רופאים המטפלים בחולים בסכיזופרניה ובהפרעה דו-קוטבית"

הכנס ה-20 של איגוד הפסיכיאטריה האירופי, שנערך לפני כמה ימים בפראג, דן בין היתר באחת הסוגיות המרכזיות שמעסיקות כיום רופאים בתחום: מה עדיף - טיפול באמצעות תרופות רבות או באמצעות תרופה יחידה?

ד"ר צבי קירש, מנהל מחלקה במרכז לבריאות הנפש טירת הכרמל, השתתף בכנס וייצג את בית החולים בדיונים. לדבריו, "הכנס עסק במגוון רחב של נושאים החל מפסיכיאטריה משפטית ועד לפסיכיאטריה שיקומית, אולם נושא בולט אחד מרבה כיום להעסיק את הפסיכיאטרים: האם כשמדובר בחולים סכיזופרנים פסיכוטיים, או בחולים עם הפרעה דו-קוטבית (מניה-דיפרסיה), עדיף לטפל בהם בתרופות רבות או בתרופה יחידה?"

ד"ר צביקה קירש (צילום: יח"צ)

ד"ר צביקה קירש (צילום: יח"צ)

ד"ר קירש ציין כי המחלוקת בנושא מרכזי זה מבליטה אסכולה הדוגלת במתן תרופה יחידה, משום שאז קל יותר לעקוב אחר השפעתה ואחר תופעות הלוואי שלה. מנגד, תומכת אסכולה שנייה בריבוי תרופות, משום שלטענתה תרופה אחת אינה מניבה תמיד את התוצאות המצופות, ובעיקר בכל הנוגע לחולים עמידים לתרופות, או כשמדובר בחולים כרוניים שתרופה אחת לא עזרה להם. על-פי אסכולה זו, שילוב של מספר תרופות מניב את התוצאות הרצויות, ואילו הניסיון מראה שמתן תרופה יחידה מתאים בעיקר לחולים העוברים אפיזודה פסיכוטית או דו-קוטבית ראשונה ועדיין לא פיתחו עמידות לטיפול.

ד"ר קירש הוסיף כי מהכנס עולה שוב שעל הרופא המטפל "להשתמש פשוט בשכל הישר וברפואה מבוססת ראיות", לפני שהוא קובע מהו הטיפול הרפואי המתאים לחולה. נוסף על כך, עליו להתעדכן בספרות המקצועית העכשווית בדבר החידושים בתחום.

נושאים קשורים:  חדשות,  פסיכיאטריה,  סכיזופרניה,  המרכז לבריאות הנפש טירת הכרמל,  הפרעה דו-קוטבית,  איגוד הפסיכיאטריה האירופי,  מאניה דיפרסיה,  מניה דיפרסיה
תגובות
משה גדש
30.04.2012, 22:49

השכל הישר ורפואה מבוססת עדויות לא ילכו יחדיו