חדשות

מחקר חדש: טיפול בסטטינים עשוי למנוע דלקת ריאות

המחקר בוצע על-ידי רופאים וחוקרים מהמרכז הרפואי סורוקה בבאר-שבע ומאוניברסיטת הרווארד בארה"ב

כתב העת הרפואי של איגוד הרפואה הקנדי, CMAJ, פרסם דיווח של רופאים וחוקרים מישראל ומארה"ב על בסיס נתונים מהמחקר האמריקאי JUPITER trial, לפיו שימוש בסטטינים עשוי למנוע דלקת ריאות. על-פי המרכז הרפואי סורוקה בבאר-שבע, שצוותו השתתף במחקר, הקיף המחקר למעלה מ־17 אלף איש, ונערך ב־1,315 מרכזים רפואיים ב־26 מדינות. במחקר נבדק השימוש בסטטינים לשם מניעת מחלת לב ושבץ מוחי בקרב אנשים ללא מחלת לב, עם LDL תקין ועם רמת CRP גבוהה.

הנבדקים חולקו לשתי קבוצות באופן אקראי. באחת קיבלו הנבדקים פלצבו, ובאחרת הקצאה אקראית של 20 מ"ג Rosuvastatin - תרופה מסוג סטטין לטיפול בכולסטרול גבוה. זאת במטרה לברר אם יש הבדל בשכיחות בדלקות ריאה בין מקבלי הסטטינים לבין אלו שלא טופלו בתרופה. תקופת המעקב נמשכה כשנתיים ובסיומה נמנו 214 איש שחלו בדלקת ריאות בקבוצה שנטלה סטטינים, לעומת 257 חולים מקבוצת הביקורת, שקיבלו פלצבו.

ד"ר ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקר קליני במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה והחוקר הראשי, מסר כי "הקצאה אקראית של 20 מ"ג Rosuvastatin מדי יום בהשוואה לפלצבו בקבוצת הביקורת, הייתה קשורה בירידה מתונה באירועים קשים של דלקת ריאות. זו הפעם הראשונה שעל סמך נתונים ממחקר כפול-סמיות (double-blind) עם הקצאה אקראית, אנו רואים שלסטטינים יש השפעה על מניעת מחלות זיהומיות, כגון דלקת ריאות, זיהומים פטרייתיים, זיהומים גינקולוגיים וזיהומים ברקמות הרכות".

פרופסור יניב אלמוג, יו"ר החטיבה לרפואה פנימית ומנהל היחידה לטיפול נמרץ פנימי בסורוקה ומעורכי המחקר, הוסיף כי: "לפני כ-10 שנים הצענו לראשונה את הרעיון כי סטטינים, בשל מגוון רחב של תכונות, שאינן קשורות ליכולתם להוריד שומנים, יכולים למנוע מחלות זיהומיות קשות ולהוריד את שיעורי התמותה מזיהומים קשים. בעבודות נוספות שעשינו עם קבוצות מחקר אחרות בעולם, הראינו שיש בסיס לטענה זו. העבודה הנוכחית מתווספת לקודמותיה ומהווה נדבך נוסף בבירור שאלת התפקיד האפשרי של הסטטינים במניעת זיהומים. יידרשו עבודות מחקר נוספות בכדי לברר במדויק האם, למי ובאיזה אופן ניתן להשתמש בסטטינים בהקשר זה".

נושאים קשורים:  חדשות,  סטטינים,  מחלות זיהומיות,  טיפול נמרץ,  דלקת ריאות,  המרכז הרפואי "סורוקה"
תגובות