חדשות

בריטניה: ה-NHS משלם 20 אלף ליש"ט לשבוע לרופא מומחה

התשלום הגבוה נובע ממחסור ברופאים שנגרם בשל חוקי הגבלת שעות העבודה השבועיות של רופאים ואנשי צוות רפואי בשירות הבריאות הציבורי

תחקיר מיוחד של ה - "סנדיי טלגרף" הלונדוני המתפרסם הבוקר (יום א') מגלה כי שירות הבריאות הציבורי הממלכתי הבריטי, ה-NHS, משלם לרופא שהוא מגייס לעבודה בבית חולים שכר שבועי מיוחד בסך 20 אלף ליש"ט (31,660 דולר) כדי להתגבר על מחסור חמור באנשי מקצוע. חלק מהרופאים הללו מתוגמלים לא רק על עבודתם בבית החולים, אלא גם על היותם כוננים, אף שהם נמצאים בבתיהם. חלק מבתי החולים שוכרים את הרופאים דרך סוכנויות כוח אדם.

רופא מומחה (אילוסטרציה)

רופא מומחה (אילוסטרציה)

כל זאת על מנת שבתי החולים יוכלו לעמוד בחוקי שעות העבודה האירופיים שבריטניה מחויבת להם כחברה באיחוד (הגם שאיננה בגוש היורו). החוקים מגבילים את שעות העבודה ביממה של רופא וגם את שעות העבודה השבועיות.

80% מבתי החולים בבריטניה, מדווח העיתון, הודו שהם משלמים מעל 1,000 ליש"ט לתורנות. מעל 2 מיליארד ליש"ט הוצאו בשנתיים האחרונות על שכר עובדים זמניים בצוות קליני. בית החולים האוניברסיטאי North Cumbria שילם 20 אלף ליש"ט כדי לשכור עבודת כירורג לשבוע אחד ו-14 אלף עבור ארבעה ימי עבודה לגינקולוג. בית חולים במנצ'סטר שילם מעל 11 אלף ליש"ט לשישה ימים ליועץ בהמטולוגיה ובית חולים אחר שילם 5,667 ליש"ט לרופא עבור כוננות ותורנות של 24 שעות.

המחסור ברופאים מקצועיים גדל בשנים האחרונות, והוא מושפע גם מחוקי העבודה שנכנסו לתוקף באיחוד האירופי, מדווח העיתון. ב-2009 נקבע כי מקסימום שעות העבודה השבועיות שרופא יעבוד יהיו 48, אם כי יש רופאים שהורשו באופן פרטני ואישי לעבוד 56 שעות שבועיות.

לדיווח המלא

נושאים קשורים:  חדשות,  שכר הרופאים,  שירות הבריאות הממלכתי הבריטי NHS,  שעות עבודה,  חוקי העבודה של האיחוד האירופי
תגובות