חדשות

למרות הכל: הרפואה עדיין במקום הראשון מבחינת היוקרה התעסוקתית בישראל

סקר חדש מצביע על כך ש-68% מהישראלים רוצים שילדיהם או נכדם יהיו רופאים. בהערכת תרומה לחוסנה של המדינה, סבור רוב הציבור כי תרומתם של הרופאים ואנשי המדע היא הגבוהה ביותר

למרות הכול, מקצועות הרפואה נמצאים עדיין במקום הראשון מבחינת רמת היוקרה של מקצועות התעסוקה בישראל – כך עולה מסקר שהזמינה המועצה הלאומית למחקר ופיתוח במשרד המדע והטכנולוגיה. הסקר מתפרסם היום (יום ד') לרגל יום המדע הלאומי.

הסקר בדק, בין השאר, את תפיסת הציבור הישראלי לגבי מעמדם ויוקרתם של מקצועות תעסוקה. במקום הראשון דורגו מקצועות הרפואה, אחריהם המדענים, ואחריהם, בהפרש ניכר, דורגו מהנדסים, מורים וקציני צבא. רמת יוקרה נמוכה ביותר מיוחסת לחברי כנסת.

מקצועות הרפואה (אילוסטרציה)

מקצועות הרפואה (אילוסטרציה)

במענה לשאלה באיזה מקצוע היית ממליץ לילדך או לנכדך לבחור - רוב הישראלים, 68% מהנשאלים, השיבו רופאים. 50% מהנשאלים דרגו את המקצוע מדען. במקומות הבאים אחריהם הופיעו: מהנדסים, אנשי עסקים, אנשי רוח ותרבות. במקומות האחרונים: חברי כנסת, מנהיגים חברתיים, ספורטאים, קציני משטרה, אנשי בידור ועיתונאים.

בהערכת תרומת המקצועות השונים לחוסנה של המדינה, סבור רוב הציבור כי תרומתם של הרופאים ואנשי המדע הבכירים היא הגבוהה ביותר. אחריהם דורגה תרומתם של אנשי הטכנולוגיה וההנדסה הבכירים ושל אנשי צבא בכירים. בתחתית סולם זה ניצבים אנשי בידור.

עוד עלה מהסקר כי הנושא המדעי שבו שיעור המתעניינים בישראל הוא הגבוה ביותר הוא תחום הבריאות והרפואה (80% מהנשאלים), אחריו איכות הסביבה (60%), מחשבים ואינטרנט (50%) נושאים הקשורים במים (44%), היסטוריה וארכיאולוגיה (41%). הנשים מתעניינות בנושאי בריאות ורפואה יותר מהגברים (82% לעומת 72%).

בסקר השתתפף מדגם מייצג של 528 ישראלים והאו נערך על ידי ד"ר מינה צמח ומכון דחף.

להודעת משרד המדע על תוצאות הסקר

נושאים קשורים:  חדשות,  סקר,  משרד המדע והטכנולוגיה
תגובות
ד
14.03.2012, 23:21

פשוט לא יאומן !
לא יאומן שמקצוע כזה כפוי טובה אחרי מאבק כושל להעלאת שכר ואחרי שליצמן בלי חשבון לא בוחל בשום אמצעי להשפיל את רמת הרפואה בארץ על ידי הפסקת הבחינות לכל הלומדים במחוזות לא ברורים אנשים עדיין מאמינים שזה מקצוע יוקרתי. בשום פנים ואופן ותחת שום תנאי לא אמליץ לילדיי לבחור במקצוע שבו אחוז הגרושים הגדול ביותר מכל המקצועות האקדמים, שבו כמעט אף אחד לא מגיע לתוחלת חיים תקינה בשל פגיעה בבריאות במקום העבודה , שבו היציבות הנפשית שלך עומדת כל יום למבחן מחחדש.
עוד לא יותר לא יאומן שהאנשים שבנו את המדינה הזו ב 20 השנים האחרונות, שהעבירו אותה ממעמד של ארץ קטנה עם שפם לאימפריה כלכלית יציבה והפכו אותנו מקבוצת אנשים עלובה שמחזיקים דולרים מתחת למרצפות לחברים ב OECD זוכים לכזה זלזול בדירוג הזה. חברים - כמו ברפואה גם מי שמסיים פה הנדסה - לא במכללת עולב מעבר לקו הירוק או בכל חור אחר - אלא באוניברסיטאות ובמיוחד הטכניון ותל אביב, הוא לא בדיוק קוטל קנים !! אלה האנשים שמחזיקים את המדינה הזו - אלו האנשים שבזכותם השקל הוא הילך חוקי בינלאומי ! ואלה האנשים שבזכותם הראש היהודי ממשיך עדיין להמציא לנו פטנטים. קצת כבוד

עלם
15.03.2012, 09:10

בתור מי שהתעסק בהנדסה ונותן את חייו לרפואה הציבורית יש ספק גדול בלבי על הסקר הזה של מומחית הסקרים הלאומית.

קודם כל נושאים בטחוניים מעניינים יותר אנשים כי הם נוגעים ליותר אנשים. וגם אם ניקח אזרח בודד , ונשאל אותו כפרט , כאינדיבידואל החפץ חיים במזרח התיכון הלוחמני , הנושא הבטחוני ידאיג אותו ויהיה בראש.
לנושא הבטחוני יש הקשר מדעי חשוב במדינה כמו שלנו כי הדמים שאנחנו מוכנים לשפוך הם בעיקר הכספים המושקעים בפיתוח טכנולוגיות של שליטה בקרה ותקשורת בזירה , בשדה הקרב. אבל כמו במירוץ החימוש והחלל של המעצמות - מי שנהנה בהמשך מהטכנולוגיות וההמצאות, אלה דווקא המדענים והצרכנים בסופו של דבר , בתחומי הבריאות; לא המהנדסים והגנרלים והאסטרונאוטים לבדם.
איך פיתחו מכונות הנשמה ? איך פיתחו את ה CT ?

ולגבי המעמד של רופא - כולם רוצים להיות רופאים אבל בעיקר לעצמם וליקר להם. לצאת מעצמך ולתת לאדם האחר שמגיע חולה , כועס , דורשני , נקמני , ושמשפחתו מצפה ממך - הרופא - להרימו , אחח זה הנורא שבאתגרים. גם אם יפה העבודה שלנו , אנחנו הרופאים משכילים להתבייש במה שנעשה. ועל הבאים אלינו ולבתי החולים בניהולנו להבין שאנחנו מחויבים להציל חיים אבל המחויבות הזו מושתתת על הבנת כל מה שאנחנו עושים - גם הטעויות שלנו.

ד"ר אלחין עודה
15.03.2012, 15:46

יש הטייה בתוצאות המדגם ,תוצאות המדגם לא עולים בקנה אחד עם המחסור של רופאים והנטישה של המערכת ,עובדה שהמשרד היחיד בממשלה שאין בו שר שמכהן בו הוא משרד הבריאות .
קרוב לדואי שהסקר מוזמן על ידי ההסתדרות ובממון שלה .

ד"ר נו
16.03.2012, 13:02

לא יאמן איזו זחיחות. מי שבחר לפרסם זאת, חושב בוודאי שהרופאים הם חבורת ילדים שזקוקים כעת לחיזוקים ולמילה טובה, כמה הם מוערכים ונהדרים.
זה לא יטשטש את מעשיהם של אידלמן וחבורתו. זה לא גורם לי להרגיש טוב יותר על שבחרתי להיות רופא.

זאב בן חיים
16.03.2012, 18:58

ראו כתבה במדור הזה שכורתה:
""12.5% ממקבלי רישיונות הרפואה בשנים 2006-2000 עזבו למקצועות אחרים ""

חלומות ומשאלות לב לחוד ומציאות לחוד!

הסקר הוא על משאלות לב!!
מקצוע הרפואה פעם היה מקצוע שעובר מדור לדור!
עתה פוחת דור יורשי המקצוע!!

אז,שלא יעבדו עליכם!!!!