היריון

חולות עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי מבוקר היטב: יש לשקול מחדש את ההמלצה להימנע מהיריון

במחקר זה נבדקו תוצאות ההיריון של נשים הסובלות מיתר לחץ דם עורקי ריאתי בעידן הטיפול המודרני. נמצא כי חל שיפור בתוצאות ההיריון בקרב נשים אלו

26.02.2012, 12:25

מחקרים קודמים דיווחו על שיעור תמותה של 56% במקרים של היריון עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי (PAH), אך הטיפול במחלה זו השתנה באופן משמעותי בשנים האחרונות.

החוקרים ביצעו ניסוי רישום פרוספקטיבי, רב-לאומי, כדי לבחון את התוצאות הנוכחיות של הריונות בקרב חולות PAH. במהלך תקופה של 3 שנים, 13 המרכזים שהשתתפו בניסוי דיווחו על 26 הריונות. שלוש נשים נפטרו (12%) וחולה אחת (4%) פיתחה אי ספיקת-לב ימנית ונזקקה באופן דחוף להשתלת לב-ריאות. דווח על 8 הפלות: 2 הפלות ספונטניות ו-6 הפלות יזומות.

לחץ דם עורקי ריאתי (אילוסטרציה)

לחץ דם עורקי ריאתי (אילוסטרציה)

16 הריונות (62%) היו מוצלחים, והנשים ילדו תינוקות בריאים ללא סיבוכים. נשים אלו סבלו מ-PAH מבוקר היטב (תינגודת וסקולארית ריאתית, PVR, 500 ±352 דין\שנייה\ס"מ(5-)); שמונה מהן היו מגיבות ארוכות טווח לחוסמי תעלות סידן.

בניגוד לכך, הנשים שנפטרו או שנזקקו להשתלה, סבלו מ-PAH מבוקר מעט (PVR, 1,667 ±209 דין\שנייה\ס"מ(5-)). היריון נותר קשור לשיעור תמותה ניכר בקרב חולות PAH, אך תוצאות הניסוי מצביעות על כך שתוצאות ההריונות בקרב חולות PAH השתפרו, לפחות במקרים שבהם ה-PAH היה מבוקר היטב ובמיוחד בקרב מגיבות ארוכות טווח לחוסמי תעלות סידן.

החוקרים הסיקו כי נתונים אלו זקוקים לאישור באמצעות סדרות גדולות יותר של נתונים לפני שניתן יהיה לשקול מחדש את ההמלצה הקיימת לכל חולות ה-PAH להימנע מהיריון.

מקור:

Pregnancy outcomes in pulmonary arterial hypertension in the modern management era: Jaïs X. et al., Eur Respir J. 2012 Jan 26. Advance Online Publication.

נושאים קשורים:  היריון,  יתר לחץ דם עורקי ריאתי,  מחקרים
תגובות