חדשות

רופאי ילדים בארה"ב נמנעים מלטפל בילדים שלא קיבלו את החיסונים המומלצים

בסקרים שנערכו בכמה ממדינות ארה"ב הודו בין 20% ל-30% מהרופאים כי הם מוציאים מרשימת המטופלים שלהם ילדים ממשפחות שבהן ההורים מסרבים לחסן את ילדיהם

רופאי ילדים בארה"ב שנואשו מהורים המסרבים בעקשנות לחסן את ילדיהם חרף כל ההסברים שהם מקבלים על חשיבות החיסונים, החלו עתה בתגובה "להיפטר" מהחולים הללו, והם נמנעים מלטפל בהם, כך מדווחים "וול-סטריט ג'ורנל" ורשת "פוקס-ניוז". ההורים הללו טוענים שהחיסונים רק עלולים לגרום לאוטיזם ולבעיות בריאותיות אחרות.

הסירוב מעלה את השאלה אם התנהלות זאת של הרופאים היא אתית ומה מידת האחריות שרופא לוקח על עצמו כאשר הוא מחליט שלא לכלול סרבנים כאלו ברשימת מטופליו.

חיסון ילדים (אילוסטרציה)

חיסון ילדים (אילוסטרציה)

"פוקס" מסרה כי איגודי רופאים בארה"ב לא ממליצים לחבריהם להנהיג עונשים מהסוג הזה כלפי מטופלים המסרבים להתחסן, אלא שהפרקטיקה הזאת מתרחבת.

מחקר שבוצע בנושא זה במדינת קונטיקט בקרב רופאי ילדים העלה כי כ-30% מ-133 רופאים הודו כי ביקשו ממשפחות שסירבו לחסן את ילדיהן שלא להימנות עם מטופליהם הקבועים, לעזוב את המרפאה ולחפש לעצמם רופאים אחרים. סקר נוסף שנערך בקרב מדגם של 900 רופאי ילדים במערב התיכון בארה"ב העלה כי 21% מהם דיווחו על כך שהם "שחררו מעל פניהם" משפחות של סרבני חיסון.

בין השנים 2001 ל-2006 כ-6% מהרופאים הודו שהם נוהגים באופן שגרתי להפסיק לעבוד עם משפחות שמסרבות לחסן את הילדים ו-16% הודו שהם נוהגים כך מעת לעת. את הסקר ביצע איגוד רופאי הילדים האמריקני AAP .

לדיווח ב"פוקס-ניוז"

נושאים קשורים:  חדשות,  חיסונים
תגובות
דר' שחר
16.02.2012, 19:54

איזה ניסוח מקומם!
אולי היה צריך לשאול מהי מידת האתיות של ההורים המחליטים עבור ילדיהם שלא להתחסן?
מהי מידת האחריות של רופא על מטופליו אם אלה מסרבים לטיפול עליו הוא ממליץ?
הדבר רק מדגיש את היפוך המטוטלת ביחדי רופא-חולה בשנים האחרונות.
היום לחולה יש רק זכויות ולרופא רק חובות.
הגיע הזמן לאזן את חוק זכויות החולה עם (1) חוק חובות החולה (2) חוק זכויות הרופא.
הגיע הזמן שיהיה זה מובן מאליו שאם חולה מנצל את זכותו להחליט על גופו ולא לקבל טיפול מסויים, לרופא הזכות לא להמשיך לטפל בו.

יובל
08.03.2012, 10:36

שלום.

ממש אינני רואה בעיה אתית בהחלטה לא לטפל בילדים שהוריהם החליטו לא לחסן את ילדיהם!
לא יתכן שקבוצה מסוימת תחליט על סמך :"ידע רפואי" שאינה מחסנת,אבל מאידך גיסא מגיעים לרופא בכל מקרה של תחלואה.אין סיבה אחת הגיונית,למנוע מראש (לא בזמן חירום/דחיפות),את הרשמת המטופלים "שיודעים" בעצמם את הידע המספיק להחלטה לגבי חיסון כן או לא,אבל בזמן אמת,לא הולכים לשרלטן שהמליץ להם להמתין,אל פונים לרופא הילדים ובהחלט על חשבון זמנה של אוכלוסיה מטפלת ומחסנת.
הגיע הזמן שתהיה גם לנו כפרקטיקה מקצועית,זכות על בחירת מטופלנו משיקולים רפואיים ולא אחרים.
לדעתי: אי חיסון=הזנחה.