מחלת עורקים כלילית

מחלת עורקים כלילית מועברת בתורשה מאב לבן דרך כרומוזום Y

כתב העת "לנסט" מדווח על תוצאות מחקר חדש ש"הניח את כרומוזום המין הגברי על המפה הגנטית של מחלת העורקים הכלילית"

ה-Lancet מדווח היום (יום ה') כי מחלת עורקים כלילית (CAD), מחלת הלב הנפוצה ביותר, מועברת כנראה באופן גנטי מאב לבן, וכרומוזום המין Y ממלא תפקיד מרכזי בהורשה הזאת. המחקר בנושא זה בוצע במחלקה למחקר קרדיולוגיה ובמחלקה למחקר גנטיקה באוניברסיטת לסטר הבריטית בשיתוף רופאים וחוקרים מאוניברסיטאות נוספות בעולם.

המחקר עסק בהורשת CAD בקרב גברים ובאנליזה של פעילות כרומוזום Y, ובמסגרתו נלקחו דגימות DNA מיותר מ-3,000 גברים בבריטניה ובסקוטלנד. נתגלה כי ב-90% מהמקרים כרומוזום Y השתייך לאחת משתי הקבוצות – הקבוצה האפלואידית I והקבוצה האפלואידית R1b1b2 .

הסיכון ל-CAD בקרב גברים הנושאים כרומוזום Y מהקבוצה האפלואידית I היה גבוה ב-50% מהסיכון של שאר הגברים, ציינו החוקרים. סיכון זה אף היה בלתי תלוי בגורמי הסיכון הרגילים כמו רמת כולסטרול גבוהה, יתר לחץ דם או עישון. החוקרים מסרו עוד כי להערכתם העלייה בסיכון נובעת מהשפעת הקבוצה האפלואידית I על המערכת החיסונית ועל תגובת הגוף לדלקות.

ד"ר מסייז' טומשבסקי, מרצה קליני בכיר במחלקה למדע הקרדיולוגיה באוניברסיטת לסטר שהוביל את המחקר אמר: "אנחנו שמחים להציב את כרומוזום Y על 'מפת הרגישות הגנטית' של CAD". הוא הוסיף כי עתה יהיה צורך במחקרים נוספים ובאנליזות שיתמקדו בכרומוזום המין הזכרי Y כדי לאתר גנים ספציפיים וגרסאות שלהם שמאיצים את מחלת העורקים הכליליים.

מה שמיוחד וחדש בממצאים אלו, הדגיש ראש הצוות, הוא שמתברר כי הכרומוזום Y ממלא תפקיד מרכזי במערכת הקרדיווסקולארית, הרבה מעבר לתפיסה המסורתית לגביו של קביעת המין הגברי.

על פי נתוני ה-British Heart Foundation (משנת 2008) מעל 88 אלף בני אדם נפטרו בבריטניה ממחלת העורקים הכלילית, מהם 49,665 גברים.

למחקר המלא ב"לנסט"

נושאים קשורים:  מחלת עורקים כלילית,  כרומוזום Y,  מחקרים,  מחלה קרדיווסקולרית
תגובות