חדשות

שכיחות גבוהה של ADHD בקרב ילדים הלוקים בתסמונת דאון

כך עולה ממחקר שנערך ביחידה לנוירולוגיה של הילד בהדסה בשיתוף פעולה עם קופ"ח מאוחדת ואשר יוצג מחר ביום עיון שיעסוק בדרכי האבחון של הפרעת קשב וריכוז ובדרכים לטפל בה

ארבעה רופאים מהיחידה לנוירולוגיה של הילד באגף לרפואת ילדים ב"הדסה" עין כרם – ד"ר איתי ברגר, ד"ר סיוון אקשטיין, ד"ר טליה דור-וולמן ופרופסור שולה פרוש מביה"ס לריפוי בעיסוק – יציגו מחר (יום ד) ביום עיון לרופאים, מודל מקצועי שמטרתו לשפר את יכולת האבחון של לוקים בהפרעות קשב וריכוז (ADHD) ואת הטיפול בהם.

הפרעת קשב וריכוז היא הליקוי הנוירו-התפתחותי השכיח ביותר בילדות. קשב קשור לתהליכים קוגניטיביים, רגשיים, התנהגותיים, מוטוריים וסנסוריים. אבחון הפרעת קשב וריכוז הוא מורכב וארוך. הוא מצריך מגוון אנשי מקצוע וניתן להטיה סובייקטיבית. לאבחון המדויק חשיבות רבה והשפעה על קבלת ההחלטות הרפואיות והטיפוליות.

ביום העיון ייסקרו הדילמות והקשיים בתהליך האבחון וכן יוצגו המחקרים המתבצעים עתה ביחידה לנוירולוגיה של הילד בהדסה במטרה להתגבר על קשיים אלו.

אמנם ל-ADHD מרכיב גנטי משמעותי, אך עדיין לא נמצא הסבר גנטי מולקולארי לליקוי. חלק גדול מהקושי נעוץ בהטרוגניות ובמורכבות הסימפטומים ובתת-הקבוצות השונות של ליקוי זה.

כיום נעשים ניסיונות להגיע לאפיון קליני מדויק יותר של קשיי קשב וריכוז ושל התהליכים הקוגניטיביים העומדים בבסיס הסימפטומים הקליניים. מבחנים ממוחשבים (CPT) משמשים ככלי עזר לאבחון. תקפותם מוטלת בספק בשל ערכי רגישות וסגוליות נמוכים. המרצים בכנס ידווחו על פיתוחים חדשים בתחום הנעשים ביחידה לנוירולוגיה של הילד במטרה ליצור כלי עזר ממוחשב תקף, רגיש וספציפי. לפיתוח מסוג זה פוטנציאל להיות "פריצת דרך" בתחום הקליני והמחקרי.

אצל ילדים הלוקים בפיגור שכלי נראים לעתים קרובות תסמינים של קשיי ריכוז, טווח קשב קצר והיפראקטיביות, אך קשה לאבחן הפרעת קשב באוכלוסייה זו עקב היעדר קריטריונים ספציפיים ובשל קיומן של בעיות רפואיות ובעיות התנהגות נלוות, שיכולות לגרום לסימפטומים דומים. ביום העיון יוצגו תוצאות מחקר שבו נמצאה שכיחות גבוהה של הפרעת קשב בקרב ילדים הלוקים בתסמונת דאון וייערך דיון על משמעות הממצאים.

הפרעה בוויסות החושי פוגעת ביכולת לתרגם את העוצמה, את הכמות ואת איכות הגירויים החושיים מהסביבה, ויכולה להתבטא ברגישות יתר או בתת רגישות לגירויים חושיים שונים. קיימת קומורבידיות (או שכיחות) גבוהה של בעיית ויסות חושי בקרב ילדים הסובלים מ-ADHD (עד 70%). נוסף לכך, שתי לקויות אלה חולקות סימפטומים רבים כגון הסחת דעת והיפראקטיביות. עובדות אלו משמעותיות הן לאבחנה מבדלת והן לטיפול בשתי הלקויות.

האטיולוגיה של קשיים בוויסות החושי עדיין איננה ברורה. במחקרים שנערכו בבית הספר לריפוי בעיסוק של הדסה והאוניברסיטה העברית בירושלים נמצאו ראיות לכך שאנשים הסובלים מבעיית ויסות חושי הם היפראלגזים. נמצאו הבדלים מובהקים בתגובות הפיזיולוגיות ב-CNS בקרב הסובלים מבעיית ויסות חושי בהשוואה לילדים הסובלים מ-ADHD וילדים רגילים. לא נמצאו הבדלים בספי החישה של המערכת הסומטוסנסורית. ראיות מחקר נוספות מצביעות על קשיים משמעותיים יותר בתפקוד היום-יומי בקרב הסובלים משתי ההפרעות, הפרעה בוויסות החושי והפרעת קשב, זאת בהשוואה לילדים הסובלים ADHD בלבד או מ-SMD בלבד.

נושאים קשורים:  חדשות,  תסמונת דאון,  הפרעות קשב וריכוז,  המרכז הרפואי "הדסה"
תגובות