חדשות

בית הדין הארצי לעבודה: קופות החולים לא יממנו השתלות שמקורן בסחר באיברים

בפסק הדין התקדימי נדחתה תביעתו של מושתל כליה נגד משרד הבריאות וקופת חולים לאומית, ונקבע כי מימון השתלה הכרוכה בסחר באיברים היא פעולה הנוגדת את תקנת הציבור

בית הדין הארצי לעבודה בראשות הנשיאה השופטת נילי ארד פסק בשבוע שעבר כי קופות החולים אינן רשאיות לממן ניתוח השתלה, אם ההשתלה כרוכה בסחר באיברים. בית הדין קבע כי מדובר בפעולה הנוגדת את תקנת הציבור.

פסק הדין ניתן בערעור שהגיש מושתל כליה בתביעה על סך מיליון שקלים נגד משרד הבריאות וקופת חולים לאומית. הוא טען בה כי לא קיבל מימון להשתלה שבוצעה בדרום אפריקה. בתביעה הודה כי מדובר בסחר באיברים. עם זאת ציין כי במועד שבו בוצעה ההשתלה לא היו בחוק וגם לא בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות או בפסיקה בישראל הגבלות או איסורים לגבי סחר באיברים.

ניתוח השתלה (אילוסטרציה)

ניתוח השתלה (אילוסטרציה)

בערכאה הראשונה דחתה שופטת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב חנה טרכטינגוט את התביעה. על כך הוגש ערעור לבית הדין הארצי שדן בערעור בהרכב בראשות הנשיאה נילי ארד. ההרכב פסק כי אכן בעת שבוצעה ההשתלה לא חל בישראל איסור ישיר על סחר באיברים, "אך אין צורך באיסור כזה כדי לדחות את התביעה". בפסק הדין מדגישים כי השיטה המשפטית-ערכית בישראל איננה מכירה בלגיטימיות של סחר באיברים בהשתלות מן החי ומן המת בארץ ובחו"ל. האיסור על סחר באיברים מעגן תפיסות חברתיות והגנה על זכויות יסוד חוקתיות כגון כבוד האדם, והוא מושתת על תקנת הציבור ונגזר ממנה.

מכוח תקנת הציבור, האינטרס של החולה המבוטח בקופת החולים הוא לעבור השתלת איבר בגופו ולא להסתפק בטיפול מיטיב חלופי להשתלה, אך זה איננו גובר על איסור מימון השתלה שבוצעה במסגרת סחר באיברים".

השופטת ארד קבעה כי תקנת הציבור היא המקור הנורמטיבי הראשוני לאיסור על סחר באיברים. הסחר בחלקי גוף הופך אותם למעין 'מצרכים', מעין חפצים, וזו פגיעה עמוקה בכבוד האדם. האיסור על סחר באיברים מקנה ליחיד בחברה הגנה מפני ניצול מצוקתם של אנשים ועשיית שימוש בגופם של עניים כמקור לאספקה של 'חלקי חילוף' להשתלה. כן פסקה השופטת ארד כי אין לייבא לישראל מחו"ל הסדרי משפט שחורגים משיטת המשפט החוקתית הקיימת בארץ. היא הדגישה כי האיסור על סחר באיברים הוא כיום אוניברסאלי ומקובל במדינות תרבותיות.

לפסק הדין המלא

נושאים קשורים:  חדשות,  משפט,  משרד הבריאות,  קופת חולים לאומית,  השתלת כליה,  בית הדין הארצי לעבודה
תגובות