חדשות

מנהלי מחלקות הגסטרו ידונו בשאלת התקנים הדרושים למכון גסטרואנטרולוגיה

הדיון המיוחד יתקיים היום כחלק מהכנס השנתי של איגוד הגסטרואנטרולוגיה, המתקיים באילת. יו"ר האיגוד פרופסור זמיר הלפרן מפרט על הכנס ועל תוכניות האיגוד בריאיון מיוחד ל"דוקטורס אונלי"

אילו תקנים וכמה יש לאייש במכון בתחום הגסטרואנטרולוגיה? בשאלה יסודית זאת ואחרות יעסוק כנס איגוד הגסטרואנטרולוגיה שיתקיים השבוע בימים חמישי ושישי באילת. חלק מהנושאים הללו כבר יידונו היום (רביעי) בהתכנסות מיוחדת וראשונה מסוגה של מנהלי מחלקות גסטרו מכל בתי החולים בארץ. התכנסות זאת תתקיים כחלק מתכנית כנס האיגוד.

בשיחה ל"דוקטורס אונלי" פירט יו"ר איגוד הגסטרואנטרולוגיה, פרופסור זמיר הלפרן מהמרכז הרפואי איכילוב, אילו נושאים לא רפואיים-מדעיים, אבל מקצועיים, יידונו בכנס. "שלושה נושאים שאינם מדעיים-רפואיים יעסיקו אותנו. האחד – כמה ואילו תקנים נדרשים כיום כדי להפעיל מכון גסטרו בבית-חולים ובמרפאה בקהילה? עד כמה שזה נראה מוזר, שאלה זו עדיין לא קיבלה מענה ברור. אין כיום תקנון ברור וקובע בנושא מאוד עקרוני זה. לפיכך מצאנו לנכון לקיים על כך דיון בכנס".

פרופסור זמיר הלפרן (צילום: יח"צ)

פרופסור זמיר הלפרן (צילום: יח"צ)

"הנטייה בארץ ובעולם, ציין עוד פרופסור הלפרן, "היא להעביר את הפעילות הרפואית האמבולטורית לקהילה. אולם הרפואה בבתי החולים היא האחראית הכמעט בלעדית על ההתמחות, ההשתלמות והמחקר הרפואי. לכן יש אולי צורך להגדיר מחדש את התקנון – וזאת בהתאם לאופי העבודה השונה הנעשית במרכזים האמבולטוריים לעומת המרכזים שבבתי החולים. הנושא הזה משלים למעשה את סוגיית התקנים".

נושא נוסף שיידון בכנס האיגוד יעסוק בתכנית ההתמחויות והתת-התמחויות ובהתמקצעות במקצוע זה.
"הבעיה כאן", ציין יו"ר האיגוד, "היא 'התפוצצות המידע' וקצב גידולו. מסיבה זאת יש להגדיר מחדש את התחומים שאמורים להיות באחריות הגסטרואנטרולוג הכללי, וכן את התחומים שלא אמורים להיות נחלתם של כל הרופאים המומחים, כמו למשל השתלות אנדוסקופיה מתקדמת ואחרים (fellowship), וחשוב גם להגדיר את תחומי העיסוק של מרכזי המצוינות בגסטרואנטרולוגיה".

נושא אחר שיעסיק את באי כנס האיגוד: האם יש עדיין מקום ואפילו צורך לקיים מחקר בסיסי בתחום הגסטרו במסגרת מחלקות הגסטרואנטרולוגיה בבתי-החולים בישראל? "השאלה הזאת, אמר פרופסור הלפרן, עולה משום שקיימת בעיה הולכת ומחריפה של מחסור בתקציבים המוקדשים למחקר בישראל, ובמקביל, הרפואה כיום נמדדת יותר ויותר על פי מדדים כלכליים, כלומר על פי תפוקות העבודה של הרופאים". בכנס גם ייערך דיון בהשתתפות חוקרים וקלינאים, כולל פרופסור יעקב נפרסטק מ"הדסה" עין כרם. "ננסה יחד להגדיר ולקבוע את המקום הראוי למחקר הבסיסי המתקיים במרכז קליני אקדמי ברפואה המודרנית".

נוסף לנושאים הללו, הכנס "יכסה" כמובן שטחים מדעיים וקליניים נרחבים הקשורים במחלות דרכי העיכול והכבד. לשם כך מגיעים שני אורחים מאנגליה ומאיטליה.

לידיעה באתר האיגוד: הכנס השנתי | איגוד הגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד | 2012

נושאים קשורים:  חדשות,  גסטרואנטרולוגיה,  יעקב נפרסטק,  פרופסור זמיר הלפרן
תגובות
 
מודאג
26.01.2012, 17:09

ניתן היה לחשוב על בחירה ראויה יותר להובלת המושב בנושא מחקר ומצויינות מחקרית.