חדשות

ארה"ב: חברות הפארמה יחויבו לדווח על סכומי הכסף שמשולמים לרופאים

הניו יורק טיימס: ממשל אובמה ידרוש מחברות התרופות פירוט תשלומים עבור מחקרים, ייעוץ, הרצאות, הופעה בתקשורת ונסיעות

ניו יורק טיימס לוגו

ממשל הנשיא אובמה עומד לחייב את חברות התרופות הפועלות בארה"ב לדווח בפירוט על כל סכומי הכסף והתגמולים האחרים שהן משלמות ומעניקות לרופאים עבור מחקרים, ייעוץ, הופעה בתקשורת והרצאות, וגם סכומים המשמשים למימון נסיעות רופאים לחו"ל ואפילו לבילוי ובידור, כל זאת כדי לשים קץ לבעיית ניגוד האינטרסים הקיימת בנושא עדין זה, כך מדווח הבוקר (יום ג') ה"ניו-יורק טיימס".

הנחיה זו מבוססת על הצטברות ראיות רבות בדבר תשלומים ותגמולים מסוגים אלו ונוספים הניתנים לרופאים בגלוי ולעתים בסתר על-ידי חברות תרופות, ושמטרתם להשפיע על הרופאים בעת קבלת החלטות טיפוליות, כלומר בעת רישום תרופות למטופלים. התוצאה של התנהלות זאת, שזכתה לביקורת רבה, היא עלייה ניכרת בהוצאות משקי הבית על תרופות ועידוד של מטופלים להשתמש ביותר תרופות יקרות.

חברי הקונגרס ופרקליטים של ארגוני צרכנים בארה"ב מסרו כי המטופלים רק ייהנו מחובת הדיווח שתיכפה על החברות. הנהלים ייכללו בחוק הבריאות הלאומי החדש שהממשל עומד להעביר. החובה לחשוף תשלומים אלו תיאלץ רופאים לקבל מעתה החלטות שנובעות קודם כל מהאינטרס של המטופלים שלהם, מדווח העיתון.

רופאים רבים מאוד בארה"ב, מציין ה"ניו יורק טיימס", מקבלים מדי שנה תשלומים מחברות תרופות ומיצרניות של מכשור ושל התקנים רפואיים בתמורה לייעוץ או אפילו הרצאות. לעתים מדובר במאות אלפים או במיליוני דולרים בשנה. מתחקיר שערכו העיתון וגופי תקשורת אחרים בארה"ב עולה כי כרבע מהרופאים מקבלים תשלומים כאלו במזומן מהחברות, וכמעט שני-שלישים נענים באופן שגרתי לקבל מהחברות מתנות. תחקיר של "הטיימס" גילה כי אותם רופאים שמוכנים לקבל כספים ותגמול מסוג כזה מהחברות, שונים בהתנהגותם המקצועית בעת מתן טיפולים מאלו שאינם מוכנים למתנות כאלו, משום שהראשונים יותר נכונים לרשום תרופות שיש בהן סיכונים או שטרם קיבלו אישורים מלאים. אלו כוללות, למשל, תרופות אנטי פסיכוטיות חזקות לילדים, נאמר בדיווח של העיתון.

חברות התרופות ייאלצו מעתה לחשוף את כל התשלומים שרופאים מקבלים מהן בכל צורה שהיא – נוסף למסירת נתונים לגבי התשלומים וההטבות המשולמים לעובדי החברה. הממשל הפדראלי מתכוון להקים אתר אינטרנט של ובו יוצגו לציבור כל הפרטים בנושאי תשלומים, תגמולים, מתנות והטבות לרופאים.

כן יידרשו החברות לדווח לגבי כל רופא שבעזרתו פותחה תרופה או מוצר אחר בתחום הרפואי, אפילו כאשר תועמלן או סוכן מכירות של חברת התרופות שילם מתקציב החברה כשהזמין קפה או עוגה לרופא בעת שהשניים קיימו פגישת עבודה. כן תהיה חובה לדווח על תגמולים עבור זכויות פטנט על המצאות שבפיתוחן השתתפו רופאים, בין כבעלי הרעיון ובין כיועצים לפיתוח, או אפילו כשהחברות שילמו לרופאים עבור הרצאות בבתי חולים אוניברסיטאיים.

ההערכה היא שיותר מ-1,100 חברות של תרופות והתקנים בתחום הרפואי יחויבו לספק דיווחים שנתיים אלו. החוק בנושא זה קבע קנסות בסך של עד 10 אלפים דולר על כל מקרה של היעדר-דיווח נאות. חברות שבמודע ובמכוון ינסו להתחמק מדיווח כזה ייקנסו בסכום שנע בין 100מאה אלף למיליון דולר לשנה, על כל מקרה של אי-מילוי של ההוראות החדשות. כמו כן, מנהלים בכירים בחברות התרופות, וביניהם יו"ר החברה, מנהלי כספים, מנכ"לים ונושאי תפקידים אחרים בהנהלה, עלולים להיתבע אישית על כל עבירה מסוג זה.

לדיווח המלא ב"ניו-יורק טיימס"

נושאים קשורים:  חדשות,  חברות תרופות,  חובת דיווח,  הטבות לרופאים
תגובות