חדשות

משרד הבריאות הורה להוריד מהמדפים אריזות של "אקסדרין"

חלק מהאריזות של "אקסדרין" שתאריך התפוגה שלהן יולי 2014 הורדו מהמדפים. ההחלטה משותפת ל"נוברטיס" ול-FDA

12.01.2012, 10:42

משרד הבריאות הורה אמש (יום ד') לא למכור בבתי המרקחת את התרופה "אקסדרין" לטיפול במיגרנות, המיוצרת על-ידי "נוברטיס". האריזות שהורדו הן אריזות שמספרי האצווה שלהם הם 10120279 ו-10120280, ושתאריך התפוגה שלהן הוא יולי 2014. מטופלים שיש ברשותם תרופות עם האצוות הללו נתבקשו שלא להשתמש בהן. ההחלטה על איסוף התרופה התקבלה בהנהלת "נוברטיס" העולמית.

החברה הודיעה על סגירת מפעלה במדינת נברסקה בארה"ב שבו מיוצרים משככי הכאבים לצד תרופות נוספות ללא מרשם. בקו היצור הזה אותרה תקלה חמורה: תרופות שונות שיוצרו במפעל בבקבוקי אריזה התערבבו, כך שנוצר מצב שבו אריזה של תרופה אחת עלולה להכיל תרופות אחרות, או מינונים אחרים מאלו המופיעים על גבי האריזה.

החברה הודיעה ב-8 בינואר, בשיתוף ה-FDA, כי הוחלט על הורדה של ארבע תרופות ללא מרשם מהמדפים, וביניהן אקסדרין, המיובאת גם לישראל לטיפול במיגרנות ובכאבי ראש קשים. ההורדה מהמדפים בוצעה גם במדינות נוספות בעולם. ה-FDA התריע בפני רופאים ומטופלים לשים לב לתופעות לוואי אפשריות גם בכל קבוצת האופיאטים, משככי כאבים חזקים (המחייבים מרשם רופא) מסוג פרקודן ופרקוסט, המיוצרת במפעל שנסגר עבור חברת התרופות Endo Pharmaceuticals.

"הארץ" דיווח הבוקר (יום ה') כי חברת "Endo" מסרה שידוע לה על שלושה מקרים בלבד של ערבוב מוצרים מאז שנת 2009, וכולם אותרו על-ידי רוקחים. לא ידוע על מטופלים שחוו תופעות הקשורות לבלבול בין תרופות. "להערכתנו, הסבירות לערבוב מוצרים שהגיעו למטופל - נמוכה", מסרה החברה.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  נוברטיס,  אקסדרין,  מיגרנות
תגובות